Dokument archiwalny

Dopuszczalne sposoby unieszkodliwiania odpadów medycznych i odpadów weterynaryjnych nieposiadających właściwości zakaźnych

Odpady medyczne i weterynaryjne, które nie posiadają właściwości zakaźnych, to odpady powstałe w wyniku działalności leczniczej, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi czy zwierząt. W Polsce, takie odpady muszą być unieszkodliwiane w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami i normami.

Najczęściej stosowane metody unieszkodliwiania takich odpadów obejmują:

  1. Spalanie: Odpady są spalane w wysokich temperaturach w specjalnie do tego przeznaczonych instalacjach. Ten proces zazwyczaj obejmuje również filtrację i oczyszczanie gazów powstających podczas spalania.
  2. Sterylizacja: Niektóre odpady mogą być sterylizowane, zwykle przez autoklawowanie (podgrzewanie pod ciśnieniem), po czym są bezpieczne do dalszego przetwarzania lub składowania.
  3. Mechaniczne lub chemiczne przetwarzanie: Niektóre odpady mogą być przetwarzane mechanicznie (np. przez rozdrabnianie) lub chemicznie (np. przez desorpcję) w celu zmniejszenia ich objętości lub zneutralizowania potencjalnych zanieczyszczeń.
  4. Składowanie: Odpady, które nie mogą być bezpiecznie przetworzone na inny sposób, mogą być składowane na specjalnie do tego przeznaczonych wysypiskach.

Wszystkie te metody muszą być prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym zgodnie z wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy.

Pobierz informację o dopuszczalnych sposobach unieszkodliwiania odpadów medycznych i odpadów weterynaryjnych nieposiadających właściwości zakaźnych!

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.