
Kontraktowanie świadczeń przez NFZ
Zmiany w zakresie zawierania umów z NFZ oraz sprawozdawczość związana z pakietem kolejkowym to tematy, które wciąż budzą wiele wątpliwości. Tym zagadnieniom było poświęcone pierwsze spotkanie KLUBU MENEDŻERA, które odbyło się 17 marca w siedzibie wydawnictwa. Wzięli w nim udział Czytelnicy magazynu.

Prywatne placówki walczą o kontrakty
Niepubliczne placówki, nawet jeśli początkowo zakładały, że będą funkcjonować tylko i wyłącznie dzięki świadczeniom komercyjnym, coraz częściej starają się i decydują na współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Rozliczanie świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej
Wkutek negocjacji między świadczeniodawcami a ministrem zdrowia, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zarządzeniem nr 4/2015/DSOZ upoważnił dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia do rozliczenia świadczeń, opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz leczenie szpitalne, udzielonych od 2 stycznia 2015 r. do 7 stycznia 2015 r.

Zmiany w procedurze zawierania umów z NFZ
Możliwość rejestrowania przebiegu negocjacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej to jedna ze zmian w sposobie prowadzenia postępowania o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Czy NFZ zapłaci za świadczenia w POZ po godz. 18.00
Sztywne wyznaczanie granic przyjęć pacjentów jest bardzo niepraktycznym rozwiązaniem, które będzie szkodzić samym pacjentom. Wydaje się, że NFZ zbyt daleko ingeruje w działanie podmiotów leczniczych w tym zakresie.

NFZ będzie preferował duże placówki
Poprawa rentowności placówek medycznych może okazać się chwilowa. Konsekwencją zmian, które wprowadziła nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, będzie – w perspektywie kilku lat – pogorszenie się sytuacji małych podmiotów.

Od stycznia 2014 r. NFZ zaostrza wymogi dotyczące ofert na świadczenie usług zdrowotnych
Opatrzenie każdej strony oferty numerem oraz podpisami lub parafami osób uprawnionych do reprezentacji, a także potwierdzenie gotowości do udzielania świadczeń od pierwszego dnia umowy to nowe wymogi kontraktowania. Ich niedopełnienie może spowodować odrzucenie oferty.

NFZ wypowiada umowy za pobieranie dopłat za ponadstandardowe świadczenia
Fundusz różnie traktuje podmioty gospodarcze, z którymi podpisał umowę. Pokazuje to m.in. spór między mazowieckim NFZ a Sensor Cliniq. Żeby przekonać się, kto ma rację, będzie trzeba odpowiedzieć na pytania, czy pacjent może płacić za ponadstandardowe usługi i jednoczenie korzystać z oferty tego, za co płaci fundusz?