Jakie są uprawnienia NFZ do zmiany zawartych umów

/appFiles/site_102/images/autor/X2NJuhFfyD0tve7.jpeg

Autor: Karolina Kuźnik

Dodano: 12 stycznia 2022
Jakie są uprawnienia NFZ do zmiany zawartych umów

Relacje między NFZ a świadczeniodawcą różnią się od „modelowych” stosunków cywilnoprawnych, opartych na zasadach przewidzianych w Kodeksie cywilnym. Przede wszystkim stosunki te są o wiele bardziej sformalizowane. Czy w każdej sytuacji świadczeniodawca musi zgodzić się na zmiany w umowach proponowane przez NFZ?

Zmiany umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej spowodowane są względami finansowymi i dotyczą przesunięć środków finansowych w ramach jednej lub kilku zawartych umów. Najczęściej działania takie są skutkiem nadwykonań w jednym z zakresów świadczeń i tzw. niedowykonań w innych zakresach. W ten sposób strony umowy mogą bilansować kwoty zobowiązań przewidziane w umowach. Jest to bardzo istotne biorąc pod uwagę, że NFZ jako państwowa jednostka organizacyjna związany jest dyscypliną finansów publicznych i nie ma możliwości dowolnego zwiększania finansowania na dany zakres świadczeń. Każdorazowo należy bowiem uwzględnić kwoty wcześniej przewidziane w rocznym planie finansowym. Regulacje przewidziane w OWU dopuszczają zatem minimalną elastyczność w bilansowaniu kwot przewidzianych w umowach.

Istotnie zmiany w umowie następują na wniosek świadczeniodawcy, składany nie później niż 30 dni po upływie kwartału kalendarzowego, w przypadku zawarcia z NFZ na obszarze tego samego oddziału wojewódzkiego NFZ umów na co najmniej dwa rodzaje świadczeń (na przykład leczenie szpitalne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną). To samo dotyczy zawarcia na obszarze tego samego oddziału wojewódzkiego NFZ, co najmniej dwóch umów na ten sam rodzaj świadczeń. Strony mogą dokonać zmian zawartych umów, polegających na zwiększeniu kwoty zobowiązania ustalonej dla jednego lub kilku rodzajów świadczeń i jednoczesnym zmniejszeniu kwoty zobowiązania za ten kwartał ustalonej dla pozostałych rodzajów świadczeń. Co jednak istotne, decyzja co do tego, czy do takiego przesunięcia dojdzie, należy do prezesa NFZ, który rozpatruje wniosek świadczeniodawcy w terminie 14 dni. Inicjatywa wystąpienia z wnioskiem należy więc do świadczeniodawcy, ale o ostatecznym zawarciu aneksu do umowy decyduje NFZ.

Czytaj więcej o kontraktowaniu z NFZ i warunkach umów na udzielanie świadczeń zdrowotnych w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 60% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.