NSA: Pacjent musi się zgodzić na monitoring

Stosowanie monitoringu bez każdorazowej indywidualnej zgody pacjenta na salach operacyjnych czy w gabinetach, gdzie prowadzone są zabiegi lecznicze, jest nielegalne i narusza prawo pacjenta do prywatności – tak wynika z najnowszego wyroku NSA. Poznaj zasady stosowania monitoringu wizyjnego w szpitalach.
- Monitoring wizyjny stosowany w szpitalach, zwłaszcza na salach operacyjnych i w gabinetach zabiegowych, może naruszać prawa pacjentów do prywatności i godności, wymagając indywidualnej zgody na takie działanie.
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zainstalował kamery bez uzyskania zgody pacjentów, co skutkowało decyzją Rzecznika Praw Pacjenta o zaprzestaniu monitoringu. Sąd administracyjny potwierdził tę decyzję, stwierdzając, że naruszenie prywatności występuje nawet bez możliwości identyfikacji pacjentów na zapisie obrazu.
- Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego sugeruje, że stosowanie monitoringu w pomieszczeniach zabiegowych wymaga uzyskania zgody od każdego pacjenta indywidualnie, co może podważyć efektywność i sens takiego monitoringu w niektórych przypadkach.
- Czytaj też: Jak ocenić skutki monitoringu w świetle RODO
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.