Jak postępować z chorobami układu krążenia

/appFiles/site_102/images/autor/Zh8DWEFeCvqkrop.jpeg

Autor: Anna Słowińska

Dodano: 4 marca 2020
Jak postępować z chorobami układu krążenia

Pacjent skarżący się na bóle w klatce piersiowej może skorzystać ze świadczeń gwarantowanych z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia. Podstawową procedurą diagnostyczną będzie wykonanie badań biochemicznych krwi, pomiaru ciśnienia tętniczego czy określenie współczynnika masy ciała pacjenta. Poznaj inne procedury medyczne wymagane w ramach tej profilaktyki.

Podejmując decyzję objęcia opieką zdrowotną pacjenta uskarżającego się na bóle w klatce piersiowej rozważasz włączenie go do profilaktyki chorób układu krążenia. Okazało się jednak, że nie wiesz, jakie kolejno po sobie procedury medyczne zastosować w placówce medycznej w ramach objęcia pacjenta opieką lekarską w tym zakresie. Jakie konieczne etapy musisz wykonać, aby zdiagnozować pacjenta w kierunku chorób układu krążenia?

Uwzględnij, że pacjent ma prawo do świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych. Za takie ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w art. 5 pkt. 35 uznaje świadczenie opieki zdrowotnej finansowane w całości lub współfinansowane ze środków publicznych na zasadach i w zakresie określonych w ustawie.

W przypadku lekarza podstawowej opieki zdrowotnej świadczenia gwarantowane będą obejmowały m.in. świadczenia w ramach profilaktyki chorób układu krążenia, realizowane w warunkach określonych w części II załącznika nr 1 do rozporządzenia ministra zdrowia z 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Kwalifikowanie pacjenta

Kwalifikując pacjenta do świadczeń gwarantowanych z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej musi wziąć pod uwagę pacjentów obciążonych różnymi czynnikami ryzyka. Często będzie ono wynikało z prowadzenia niezdrowego trybu życia, jak palenie tytoniu, brak aktywnego trybu życia czy nieracjonalne odżywianie.

Należy podkreślić, że do świadczeń gwarantowanych w tym zakresie można zakwalifikować osoby obciążone następującymi czynnikami ryzyka:

  1. nadciśnienie tętnicze krwi (wartość RR > 140/90 mmHg),

  2. zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL  cholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL  cholesterolu),

  3. palenie tytoniu,

  4. niska aktywność ruchowa,

  5. nadwaga i otyłość,

  6. upośledzona tolerancja glukozy,

  7. wzrost stężenia fibrynogenu,

  8. wzrost stężenia kwasu moczowego,

  9. nadmierny stres,

  10. nieracjonalne odżywianie,

  11. wiek,

  12. płeć męska,

  13. obciążenia genetyczne znajdujące się na liście świadczeniobiorców lekarza podstawowej opieki zdrowotnej u świadczeniodawcy i w danym roku kalendarzowym, objętym umową o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, będące w 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia, u których nie rozpoznano dotychczas chorób układu krążenia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia, także u innych świadczeniodawców.

Gdy pacjent kwalifikuje się do objęcia go profilaktyką chorób układu krążenia etapem wstępnym w ramach profilaktyki będziewłaściwie zebrany wywiad lekarski. Podczas wizyty najpierw należy zebrać informacje o aktualnych dolegliwościach występujących u pacjenta oraz o charakterze i czasie trwania objawów chorobowych.

Następnym krokiem będzie podjęcie decyzji o wykonaniu kolejnych etapów procedury, takich jak wykonanie badań biochemicznych krwi, pomiar ciśnienia tętniczego krwi czy przeprowadzenie oceny czynników ryzyka zachorowań na choroby układy krążenia. Końcową wykonywaną procedurą będzie przekazanie pacjentowi, u którego rozpoznano chorobę układu krążenia informacji o wykonanych wynikach badań i konieczności zmian trybu życia lub skierowanie pacjenta na dodatkową diagnostykę do lekarza specjalisty.

Procedury medyczne profilaktyki chorób układu krążenia

  1. Przeprowadź wywiad i wypełnij kartę badania profilaktycznego.

  2. Wykonaj badanie biochemiczne krwi obejmujące stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL  cholesterolu, HDL cholesterolu, trójglicerydów i poziomu glukozy.

  3. Zmierz ciśnienie tętnicze krwi,

  4. Określ współczynnik masy ciała Body Mass Index – BMI.

  5. Ustal z pacjentem termin następnej wizyty.

  6. Wpisz wyniki badań do karty badania profilaktycznego.

Warunek objęcia pacjenta profilaktyką chorób układu krążenia

Warunkiem objęcia pacjenta świadczeniami gwarantowanymi w ramach profilaktyki chorób układu krążenia jest zawarcie przez podmiot leczniczy umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podstawą udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przez NFZ jest bowiem umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawarta między świadczeniodawcą a NFZ (art. 132 ust. 1 uśoz).

W przypadku braku umowy pacjent nie będzie mógł skorzystać ze świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych, a podmiot leczniczy nie uzyska za nie finansowania.

Pamiętaj, że podmiot leczniczy decyduje, jakich pacjentów obejmie profilaktyką chorób układu krążenia, po przeprowadzeniu odpowiednich kwalifikacji. Kolejno wykonane po sobie procedury pozwolą na właściwe zapewnienie pacjentowi świadczeń gwarantowanych nimi objętych.

Nie wolno zapominać ponadto o regularnych wpisach w dokumentacji medycznej pacjenta dokumentujących wykonanie poszczególnych procedur. Określone przez ustawodawcę procedury stanowią wymagane minimum, jakie powinien wykonać lekarz. Można je rozszerzyć na inne czynności, jeśli okażą się niezbędne do zapewnienia opieki zdrowotnej pacjentowi.

Nie należy zapominać, że w trakcie przeprowadzanych procedur medycznych niezbędne będzie także przestrzeganie praw pacjenta zgodnie z ustawą z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zarówno w trakcie wywiadu, wizyt lekarskich czy przekazywania informacji o wynikach badań.

Autor: Anna Słowińska

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy