Podsumowanie tygodnia 16-22 maja

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 22 maja 2022
Podsumowanie tygodnia 16-22 maja

W minionym tygodniu do konsultacji trafiło kilka projektów, m.in. związany z rezerwą szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Oto szczegóły proponowanych regulacji i terminy konsultacji. 

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej

Przedmiotem projektowanej regulacji jest zmiana załącznika do rozporządzenia polegająca na wykreśleniu w części IV „Edukacja przedporodowa” w ust. 4 pkt 8. W świetle tego przepisu jednym z elementów ramowego programu edukacji przedporodowej dotyczącego porodu jest informowanie o możliwości deponowania tkanek popłodu, w tym krwi pępowinowej, sznura pępowinowego – w celu pozyskania komórek macierzystych.

Wykreślenie przedmiotowego przepisu wynika z faktu, że obecnie deponowanie tkanek popłodu, w tym krwi pępowinowej, sznura pępowinowego – w celu pozyskania komórek macierzystych nie jest obecnie świadczeniem finansowanym ze środków publicznych.

W ust. 4 części IV wymienione są wyłącznie podstawowe elementy ramowego programu edukacji przedporodowej dotyczącego porodu, nie jest to katalog zamknięty. Proponowana zmiana nie wykluczy zatem możliwości informowania pacjentek również o tym aspekcie. Nie będzie to jednak element podstawowy, a zatem najistotniejszy w tej części ramowego programu edukacji przedporodowej. Obecnie brzmienie przepisu może mylnie sugerować, że deponowanie tkanek popłodu, w tym krwi pępowinowej, sznura pępowinowego – w celu pozyskania komórek macierzystych jest jednym z ważniejszych elementów, mimo że nie stanowi ono świadczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych.

Projekt przekazano do konsultacji 19 maja. Na zgłaszanie uwag jest 21 dni.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany w załączniku nr 5 przez zastąpienie dotychczasowych świadczeń „Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi moduł diagnostyka nowotworu piersi” oraz „Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi – moduł monitorowanie” nowym jednolitym świadczeniem „Diagnostyka i monitorowanie w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem piersi”.

Oczekiwanym efektem proponowanych zmian jest wprowadzenie nowego jednolitego modelu kompleksowej diagnostyki i leczenia nowotworów piersi, który będzie bazował na skoordynowanych działaniach jednego ośrodka, zapewniającego wymaganą infrastrukturę do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w ramach opieki kompleksowej oraz wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny, planujący i koordynujący cały proces leczenia.

Dodatkowym spodziewanym efektem proponowanych zmian będzie zwiększenie liczby zawartych umów na realizację kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem piersi.

Projekt przekazano do konsultacji 18 maja. Na zgłaszanie uwag jest 30 dni.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego

Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany polegające na uchyleniu w załączniku nr 3a do rozporządzenia części 1. „Ośrodek raka piersi”, przy jednoczesnym określeniu w części 2. „Centrum kompetencji raka piersi”, nowych jednolitych warunków szczegółowych, jakie powinni spełniać świadczeniodawcy realizujący świadczenia gwarantowane z zakresu diagnostyki i leczenia onkologicznego w nowotworze piersi.

W załączniku nr 4 do rozporządzenia lp. 48 kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi – moduł leczenie otrzymuje brzmienie, które określa nowe warunki realizacji świadczenia: kompleksowa opieka onkologiczna nad  świadczeniobiorcą z nowotworem piersi, w tym został określony zakres świadczeń m.in. odnoszący się do diagnostyki i monitorowania, leczenia zabiegowego (operacyjnego), zabiegów onkoplastycznych, radioterapii, brachyterapii, porad w zakresie zachowania płodności, oraz porady psychologa lub psychoonkologa.

Oczekiwanym efektem proponowanego rozwiązania jest wprowadzenie nowego jednolitego modelu kompleksowej diagnostyki i leczenia nowotworów piersi. Model ten ma bazować na skoordynowanych działaniach jednego ośrodka, zapewniającego wymaganą infrastrukturę do realizacji świadczeń w ramach opieki kompleksowej oraz wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny, planujący i koordynujący cały proces leczenia.

Dodatkowym spodziewanym efektem proponowanych zmian będzie zwiększenie liczby zawartych umów na realizację kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem piersi.

Projekt przekazano do konsultacji 17 maja. Na zgłaszanie uwag jest 30 dni.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii

Wdrożenie metody zapobiegania zakażeniu lub chorobie zakaźnej stanowiącej szczególne zagrożenie dla zdrowia publicznego w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, wymaga dodania do wykazu szczepionek wchodzących w skład rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW typu A) w liczbie co najmniej 1000 dawek.

Zmiany obejmują aktualizację wykazu szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które mogą być stosowane w ramach przyjętych metod zapobiegania chorobom zakaźnym oraz w ramach szczepień akcyjnych. Wielkość zabezpieczanej rezerwy stanowi co najmniej 1 000 dawek szczepionki.

Projekt przekazano do konsultacji 19 maja. Na zgłaszanie uwag jest 10 dni.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie testów eksploatacyjnych urządzeń radiologicznych i urządzeń pomocniczych

Projekt rozporządzenia bazuje na dotychczasowych rozwiązaniach odnoszących się do zakresu oraz częstotliwości wykonywania kontroli fizycznych parametrów urządzeń radiologicznych, tj. na treści załącznika nr 6 do rozporządzenia ministra zdrowia z 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej.

Nowy zakres testów urządzeń radiologicznych, a także częstotliwość ich przeprowadzania, zostały – w ramach projektowanego rozporządzenia – przyjęte z uwzględnieniem zmian wynikających z rozwoju technologicznego oraz wytycznych, norm oraz zaleceń wydawanych przez organizacje międzynarodowe zajmujące się stosowaniem promieniowania jonizującego.

Aktualizacja zakresu testów przeprowadzanych w ramach wymaganej ustawowo kontroli urządzeń radiologicznych (art. 33l ust. 1 ustawy – Prawo atomowe w brzmieniu nadanym ustawą z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej) przyczynią się do właściwego przeprowadzania kontroli takich urządzeń, zgodny z zaleceniami międzynarodowymi.

W rezultacie wpłynie to na wzrost poziomu ochrony radiologicznej pacjenta (a także personelu) podczas wykonywania procedur medycznych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego.

Projekt przekazano do konsultacji 20 maja. Na zgłaszanie uwag jest 21 dni.

Słowa kluczowe:
podsumowanie tygodnia

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy