Podsumowanie tygodnia 9-15 maja

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 13 maja 2022
Podsumowanie tygodnia 9-15 maja

W minionym tygodniu do konsultacji trafiło kilka projektów, m.in. związanych z odwołaniem stanu epidemii i wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Oto szczegóły proponowanych regulacji. 

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii

Projektowane rozporządzenie zakłada zniesienie stanu epidemii wprowadzonego z 20 marca 2020 r. na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2022 r. poz. 340).

Jest to uzasadnione poprawą stanu epidemiologicznego skutkującą zmniejszeniem gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS-CoV-2. To z kolei przyczyniło się do zmniejszenia liczby osób hospitalizowanych i umożliwia wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Ze względu na pilność projektu – zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia zmianę planuje się wprowadzić od 16 maja – czas na zgłaszanie uwag już minął. 

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego nastąpi jednocześnie z odwołaniem stanu epidemii i uchyleniem rozporządzenia ministra zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2022 r. poz. 340).

Mając na uwadze, że szczepienia ochronne są skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne, zarówno w wymiarze zapobiegania zachorowaniom u osoby poddanej szczepieniom ochronnym (prewencji indywidualnej), jak i kształtowania odporności całej populacji na zachorowania (prewencji zbiorowej), proponowana regulacja kontynuuje obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 nałożony na osoby w stanie epidemii rozporządzeniem ministra zdrowia z 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2022 r. poz. 340) oraz zawiera regulację dotyczącą posiadania przez te osoby ważnego unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID.

Ten obowiązek stosuje się do osób, w stosunku do których nie występują przeciwwskazania zdrowotne do szczepienia.

Natomiast w przypadku nieposiadania przez wskazane osoby ważnego unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID, są one zobowiązane uzyskać negatywny wynik testu antygenowego lub molekularnego w kierunku Sars-CoV-2 wykonanego każdorazowo, nie później jednak niż w ciągu 48 godzin od momentu rozpoczęcia pacy, nauki, czynności zawodowych lub fachowych. Należy jednak zaznaczyć, że testy te nie będą finansowane ze środków publicznych.

Akt skierowano do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

Celem zmiany rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 787 i 789) jest skorygowanie mechanizmu obniżania współczynników korygujących w taki sposób, aby w przypadku umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, kwoty współczynników były pomniejszane proporcjonalne do udziału w tej umowie wartości świadczeń opieki zdrowotnej, których dotyczy wzrost:

  • wartości taryfy świadczeń ustalonej po 1 lipca 2021 r.;
  • wyceny świadczeń dokonanej przez prezesa funduszu w trybie § 15 ust. 3 i 4;
  • ceny jednostkowej jednostki rozliczeniowej;
  • ryczałtu;
  • ryczałtu systemu zabezpieczenia związanego ze zwiększeniem ceny jednostki sprawozdawczej lub wartości taryfy świadczeń ustalonej po 1 stycznia 2022 r.

Obecnie zmniejszenie współczynników korygujących w przypadku umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień odnosi się do wskaźników korygujących całości umowy. To powoduje, że zapowiadany wzrost finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w odniesieniu do:

1) Zespołu środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny,

2) Ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny,

3) Centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – poradnia zdrowia psychicznego – II poziom referencyjny,

4) Centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – II poziom referencyjny,

5) Ośrodka wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej – III poziom referencyjny,

jest kompensowany przez współczynniki korygujące w zakresach, których wzrost taryf nie dotyczy (np. psychiatrii dorosłych czy poradni specjalistycznych całościowych zaburzeń rozwoju dla dzieci i młodzieży).

Projekt trafił do konsultacji, uwagi można zgłaszać w ciągu 10 dni od jego otrzymania.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

Wprowadzenie pilotażu elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia z zakresu AOS zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Ministerstwo Zdrowia przeanalizuje, jak elektroniczna rejestracja sprawdzi się w przypadku świadczeń z 3 zakresów:

  • kardiologia,
  • rezonans magnetyczny,
  • tomografia komputerowa.

Pacjenci będą mogli zapisywać się przez Internetowe Konto Pacjenta na te świadczenia, wyszukując samodzielnie wyszukiwać dostępne terminy świadczeń. 

W sytuacji, gdy przydzielenie terminu wizyty/zabiegu nie będzie możliwe, pacjent będzie umieszczony na centralnej liście oczekujących. Będzie się na niej znajdował do momentu otrzymania i zaakceptowania propozycji innego terminu realizacji świadczenia.

W ramach usługi rejestracji, pacjent będzie mógł także zmienić termin świadczenia lub z niego zrezygnować.

Projekt trafił do konsultacji 11 maja. Potrwają one 7 dni od dnia jego otrzymania.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin

Zmiana rozporządzenia ministra zdrowia z 23 listopada 2021 r. w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin (Dz.U. z poz. 2253), polega na rozszerzeniu wykazu realizatorów tego programu pilotażowego. 

W projekcie rozporządzenia zmieniono treść załącznika do rozporządzenia przez dodanie dwóch podmiotów, które będą realizować program pilotażowy, tj. Centrum REHABILIS sp. z o.o. w Siemianowicach Śląskich oraz Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim sp. z o.o.

Projekt trafił do konsultacji 11 maja. Potrwają one 30 dni od dnia jego otrzymania.

Słowa kluczowe:
podsumowanie tygodnia

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy