Podsumowanie tygodnia 23-29 maja

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 29 maja 2022
Podsumowanie tygodnia 23-29 maja

W minionym tygodniu pojawiło się kilka projektów, m.in. związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się ospy małpiej. Oto szczegóły proponowanych regulacji prawnych. 

Rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej

Zespół ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej rekomendował dodanie i finansowanie w ramach budżetu powierzonego, następujących badań diagnostycznych:

1. Badania biochemiczne i immunochemiczne:

  • ferrytyna;
  • witamina B12;
  • kwas foliowy;
  • anty-CCP;
  • CRP – szybki test ilościowy (populacja do ukończenia 6 roku życia);
  • przeciwciała anty-HCV.

2. Badania kału:

  • antygen H. pylori w kale.

3. Badania mikrobiologiczne:

  • Strep-test.

Dzięki tym zmianom lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) uzyskają możliwość podjęcia leczenia bez konieczności konsultacji specjalistycznych (badania różnicujące przyczyny niedokrwistości), wykonywania badań inwazyjnych (test w kierunku Helicobacter Pylori). Zyskają też możliwość wcześniejszego podjęcia decyzji kierunkowej o skierowaniu do leczenia specjalistycznego.

Projekt trafił do konsultacji 27 maja. Na zgłaszanie uwag jest 14 dni.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu

Rozporządzenie zakłada objęcie obowiązkiem zgłaszania przez lekarza lub felczera przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego.

Oczekiwanym efektem jest wczesne podjęcie działań w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby w społeczeństwie.

Rozporządzenie skierowano do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji

Ze względu na konieczność ochrony zdrowia publicznego w Polsce przed szerzeniem się choroby dotychczas w kraju niewystępującej, rozporządzenie obejmuje obowiązkiem hospitalizacji osoby chore na ospę małpią do czasu ustania ich zakaźności.

Ponadto wprowadza się równocześnie obowiązek kwarantanny oraz nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na tę chorobę zakaźną lub pozostawania w styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych ją wywołujących.

Oczekiwanym efektem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się ospy małpiej.

Rozporządzenie skierowano do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej

Rozporządzenie obejmuje przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ospę małpią oraz wirusa ospy małpiej, których nie wymieniono w wykazie chorób zakaźnych i zakażeń. Umożliwi to wdrożenie procedur podjętych w razie wystąpienia niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej innej niż wymienione w wykazie stanowiącym załącznik do ustawy, tj. ospy małpiej.

Oczekiwanym efektem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się ospy małpiej oraz wirusa ospy małpiej.

Rozporządzenie skierowano do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu audytów klinicznych wewnętrznych oraz audytów klinicznych zewnętrznych oraz wzoru raportów z ich przeprowadzenia

Projektowane przepisy określają zakres audytów klinicznych zewnętrznych i wewnętrznych w sposób pozwalający na osiągnięcie celów stanowiących istotę audytów, tj. poprawę jakości udzielanych świadczeń medycznych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego.

Przyjęte zakresy audytów klinicznych wewnętrznych i zewnętrznych oparto na dotychczas obowiązujących przepisach rozdziału 8. rozporządzenia ministra zdrowia z 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej.

W pewnym zakresie w każdej z dziedzin, w której audyty kliniczne są przeprowadzane, przedmioty audytów będą ze sobą zbieżne. Każdorazowo przedmiotem audytu będzie bowiem ocena zgodności procedur szczegółowych z procedurami wzorcowymi, czy też ocena sposobu postępowania z podstawową dokumentacją medyczną.

Różnice między określonymi w projektowanym rozporządzeniu przedmiotami audytów będą jednak również zależeć od specyfiki konkretnych dziedzin, w których audyty będą przeprowadzane.

Przepisy określają ponadto wzory raportów z przeprowadzonych audytów klinicznych wewnętrznych w poszczególnych zakresach, tj. w zakresie rentgenodiagnostyki, radioterapii oraz medycyny nuklearnej, a także wzór raportu z audytu klinicznego zewnętrznego.

Projekt trafił do konsultacji 27 maja. Na zgłaszanie uwag jest 21 dni.

Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego

W projekcie przewiduje się przedłużenie do 31 sierpnia 2022 r. obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych rozporządzeniem. 

Ma to na celu ograniczenie ryzyka związanego z wystąpieniem epidemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.

Rozporządzenie trafiło do podpisu premiera.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych

Rozporządzenie zakłada wprowadzenie nowych kodów pozwalającego na identyfikację nowych grup osób, które uzyskały prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej.

Wprowadza także nowe jednostki statystyczne dla świadczeń udzielanych w szpitalnym oddziale ratunkowym i izbie przyjęć.

Projekt trafił do konsultacji 25 maja. Na zgłaszanie uwag jest 21 dni.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na okres rozliczeniowy obejmujący okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

Rozporządzenie zakłada wprowadzenie regulacji ustanawiających mechanizm odpowiedniego zwiększania ryczałtu o kwoty pochodzące z dotacji przeznaczonej na finansowanie kosztów opieki medycznej dla osób uprawnionych na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Mechanizm ten opiera się na założeniu, że podstawą zwiększenia ryczałtu dla danego świadczeniodawcy będzie osiągnięta w danym okresie wartość nadwykonania ryczałtu, bez względu na to, czy wynika ono ze zwiększonego wykonania świadczeń na rzecz świadczeniobiorców, czy też osób uprawnionych na podstawie specustawy.

Kwota zwiększenia ryczałtu dla konkretnego świadczeniodawcy stanowić będzie iloczyn wartości jego nadwykonania oraz ilorazu ogólnej kwoty dotacji wykorzystanej w danym okresie i ogólnej wartości nadwykonań na terenie województwa. 

Ponadto w rozporządzeniu zawarto przepis, który umożliwi zastosowanie współczynników korygujących wartość ryczałtu ze względu na posiadanie przez świadczeniodawcę certyfikatu akredytacyjnego również w odniesieniu do podmiotów, w których przypadku ważność takiego certyfikatu wygasła, jednak nie wcześniej niż 12 miesięcy przed rozpoczęciem okresu aktualnego rozliczeniowego, a jednocześnie nie została zakończona procedura oceniająca prowadzona w związku z wnioskiem o odnowienie akredytacji.

Warunkiem skorzystania z tej możliwości będzie przekazanie dyrektorowi OW NFZ, nie później niż w terminie 7 dni od wejścia w życie rozporządzenia, certyfikatu akredytacyjnego dotyczącego posiadanych profili systemu zabezpieczenia, którego ważność wygasła nie wcześniej niż 12 miesięcy przed rozpoczęciem okresu planowania, wraz z oświadczeniem kierownika podmiotu leczniczego, że mimo złożenia wniosku o udzielenie akredytacji na kolejny okres, nie później niż 6 miesięcy przed upływem ważności certyfikatu akredytacyjnego, nie została zakończona procedura oceniająca.

Projekt trafił do konsultacji 25 maja. Na zgłaszanie uwag jest 7 dni.

Słowa kluczowe:
podsumowanie tygodnia

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy