Podsumowanie tygodnia 30 maja – 5 czerwca

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 3 czerwca 2022
Podsumowanie tygodnia 30 maja – 5 czerwca

W minionym tygodniu pojawiło się kilka projektów. Jeden z nich dopuszcza prowadzenie przez apteki dystrybucji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które pochodzą z rezerw strategicznych. Oto szczegóły proponowanych zmian.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie dopuszczenia prowadzenia przez apteki dystrybucji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, stanowiących asortyment rezerw strategicznych lub udostępnionych z tych rezerw

Dopuszczenie prowadzenia przez apteki dystrybucji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które pochodzą z rezerw strategicznych zakłada nowe rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie dopuszczenia prowadzenia przez apteki dystrybucji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, stanowiących asortyment rezerw strategicznych lub udostępnionych z tych rezerw.

Rozporządzenie stanowi, że apteki ogólnodostępne, apteki zakładowe, apteki szpitalne lub działy farmacji szpitalnej, będą miały prawo do dystrybucji produktów leczniczych, w tym niedopuszczonych do obrotu, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które stanowią asortyment rezerw strategicznych. 

Rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej na temat zarządzania obrotem lekami w publikacji „Prawo apteczne w praktyce”»

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

Konieczne stało się dostosowanie kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej do zmienionych rozporządzeń:

  • rozporządzenia ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej;
  • rozporządzenia ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych,

które wprowadziły do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu:

  • ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nowe świadczenie opieki zdrowotnej – rezonans magnetyczny piersi;
  • programów zdrowotnych nowe świadczenie opieki zdrowotnej nowe świadczenie opieki zdrowotnej – Program badań przesiewowych raka jelita grubego.

Wprowadzenie zmian do rozporządzenia ministra zdrowia z 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zwiększy kompleksowość udzielania świadczeń przez pracownie rezonansu magnetycznego (RM), a także umożliwi przeprowadzanie przez płatnika publicznego postępowań w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie: Program badań przesiewowych raka jelita grubego.

W związku z tym proponuje się:

  • w załączniku nr 2 do rozporządzenia w tabeli nr 3 „AMBULATORYJNE ŚWIADCZENIA DIAGNOSTYCZNE KOSZTOCHŁONNE (ASDK)” w części 4 „Przedmiot postępowania: Badania rezonansu magnetycznego (RM)” przyznanie pracowniom wykonującym rezonans magnetyczny piersi dodatkowych punktów w postępowaniu konkursowym, co przełoży się na wyższą pozycję w rankingu końcowym;
  • w załączniku nr 13 do rozporządzenia w tabeli nr 1 „PROGRAMY ZDROWOTNE” dodanie kryteriów wyboru ofert w przedmiocie postępowania: Program badań przesiewowych raka jelita grubego.

Projekt skierowano do konsultacji publicznych.

Czytaj więcej na temat zasad udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom w SerwisZOZ.pl»

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD

Poprawa wyników leczenia niedojrzałych noworodków – to główny cel rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD.

Celem programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie KORD, tj. poniżej 33. tygodnia ciąży, od daty wypisu z oddziału noworodkowego do ukończenia 3. roku życia, jest poprawa wyników leczenia niedojrzałych noworodków, a także jakości i efektywności działań koniecznych do prawidłowego rozwoju takiego dziecka.

Obecnie opieka nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie jest rozproszona, brak jest odrębnych regulacji prawnych, nakładających obowiązek nadzoru i odpowiedzialności za opiekę medyczną nad dzieckiem - tj. planowania diagnostyki, terapii, kontroli wyników leczenia. Zwłaszcza, że właściwa ocena i koordynacja koniecznych interwencji medycznych i terapeutycznych są niezbędne dla zapewnienia optymalnego rozwoju dziecka i mogą zapobiec zaburzeniom rozwoju lub ograniczyć istniejący deficyt rozwojowy.

Proponuje się więc kompleksową opiekę rozwojową nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie. Program pilotażowy dot. opieki nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie zakłada prowadzenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego w ośrodkach mających doświadczenie w opiece nad wcześniakami i w oparciu o wielodyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą specjaliści z różnych dziedzin medycyny. Rekomendowany model opieki obejmuje diagnozę, leczenie ambulatoryjne, opiekę psychologa oraz rehabilitację leczniczą.

Projekt skierowano do konsultacji publicznych.

Czytaj więcej na temat zasad udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom w SerwisZOZ.pl»

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia

Celem projektowanych rozwiązań jest określenie nowej dziedziny, która ma zastosowanie w ochronie zdrowia – medycznej genetyki molekularnej. Zainteresowane osoby będą mogły w tej dziedzinie odbywać szkolenie specjalizacyjne.

Wprowadzenie nowej dziedziny szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medyczna genetyka molekularna umożliwi przystąpienie do szkolenia specjalizacyjnego osobom, które uzyskały tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera lub równorzędny na kierunku studiów w zakresie biologii, biotechnologii lub mikrobiologii i przygotuje specjalistów do przeprowadzania badań służących identyfikacji zmian w genomie człowieka, a także badań molekularnych, zwłaszcza wysokoprzepustowych badan genomowych w medycynie.

Specjaliści w dziedzinie medycznej genetyki molekularnej znajdą zatrudnienie w wyspecjalizowanych laboratoriach genetycznych.

Rozwiązanie to spowoduje, że system opieki zdrowotnej zyska wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną, która będzie miała wiedzę i umiejętności w wykonywaniu specjalistycznych badań i dodatkowych czynności diagnostyki w laboratoriach genetycznych. Kształcenie prowadzone w trybie szkolenia specjalizacyjnego zapewni pełen nadzór nad jakością kształcenia oraz kompetencjami przyszłych specjalistów.

Szkolenie specjalizacyjne będzie prowadzone w jednostkach akredytowanych, w oparciu o program specjalizacji zatwierdzony przez ministra zdrowia. Ponadto w projekcie rozporządzenia określono nowy wzór dyplomu potwierdzającego uzyskanie tytułu specjalisty w danej dziedzinie ochrony zdrowia.

Projekt skierowano do konsultacji publicznych.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR

Celem projektu jest zwiększenie realizacji wykonywanych świadczeń i zwiększenie dostępu do leczenia w programie pilotażowym w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR.

Rozpoczęcie finansowania świadczeń w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR ze środków publicznych w ramach programu pilotażowego w większej liczbie ośrodków daje szansę na wypracowanie optymalnego modelu organizacyjnego udzielania tego świadczenia.

Uruchomienie programu pilotażowego w większej liczbie przygotowanych do realizacji programu pilotażowego świadczeniodawców, a także wydłużenie etapu realizacji, poprawi dostępność do tej formy terapii wśród świadczeniobiorców.

Zakłada się, że zmiany wpłyną na poprawę stanu zdrowia większej liczby świadczeniobiorców, w tym na ich szybszy powrót do aktywności zawodowej, niższą skalę występowania powikłań, skrócenie czasu hospitalizacji, a przy tym zmniejszenie kosztów ponoszonych przez państwo.

Projekt skierowano do konsultacji publicznych.

Słowa kluczowe:
podsumowanie tygodnia

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy