Podsumowanie tygodnia 8-14 listopada 2021 r.

/appFiles/site_102/images/autor/eghIdoul7ztQ3M1.jpeg

Autor: Anna Rubinkowska

Dodano: 12 listopada 2021
Podsumowanie tygodnia 8-14 listopada 2021 r.

Dopasowanie Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej” do nowych przepisów w zakresie koordynacji świadczeń w POZ i doprecyzowanie zakresu danych zdarzenia medycznego – takie propozycje zmian znalazły się w projektach rozporządzeń, które trafiły do konsultacji w mijającym tygodniu. Sprawdź szczegóły!

W mijającym tygodniu do konsultacji publicznych trafiły m.in. trzy ważne projekty rozporządzeń ministra zdrowia:

  • rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;
  • rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej;

  • rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wzorów dokumentów: Prawo wykonywania zawodu lekarza, Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty.

Koordynacja świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej - dostosowanie przepisów do nowego świadczenia zdrowotnego

Pierwsza proponowana zmiana wynika z wątpliwości co do stosowania przepisów § 2 ust. 2, § 15, § 20-22 i § 32 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej do umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.

Od 1 października 2021 r., zgodnie z ustawą z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej, rozpoczęto wdrażanie opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej.

Zmiany są wprowadzane stopniowo, zarówno w warunkach organizacyjnych realizacji umów jak i w zasadach ich finansowania określonych w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Obowiązujący od 1 października 2021 r.  przepis wprowadził możliwość wyodrębnienia w umowach zawieranych ze świadczeniodawcami udzielającymi świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, dodatkowych środków przeznaczonych na zapewnienie:

1) koordynacji opieki nad świadczeniobiorcą z uwzględnieniem innych zakresów świadczeń, o których mowa w art. 15 ust. 2, oraz osoby, o której mowa w art. 14 ust. 2 ustawy z 27 października 2017 r.  podstawowej opiece zdrowotnej (budżet powierzony);

2) profilaktycznej opieki zdrowotnej (opłata zadaniowa);

3) oczekiwanego efektu zdrowotnego i jakości opieki (dodatek motywacyjny).

W projekcie proponuje się doprecyzowanie przepisu § 33a ust. 1 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez dodanie do niego wyrazów „umów zawieranych ze świadczeniodawcami udzielającymi świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, z wyjątkiem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej”.

Więcej danych o zdarzeniach medycznych trafi do SIM

Drugi projekt doprecyzuje szczegółowy zakres danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji, które od 1 lipca 2021 r. są przekazywane do Systemu Informacji Medycznej.

W projekcie proponuje się określenie danych służących do identyfikacji usługodawcy na potrzeby przekazywania do SIM danych o świadczeniach zdrowotnych udzielanych przez takiego usługodawcę.

Do danych tych zaliczono 9-cyfrowy numer REGON oraz 10-cyfrowy nr NIP. Natomiast miejsce udzielania świadczenia zdrowotnego, w przypadku tej grupy usługodawców, ma być określane przez przekazanie nazwy miejscowości, kodu pocztowego, ulicy, numeru domu i lokalu.

Projekt zakłada rozszerzenie katalogu danych usługobiorcy o kod gminy krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju miejsca zamieszkania usługobiorcy (lub ewentualnie miejsca pobytu w Polsce, jeżeli usługobiorca nie ma tego pierwszego). Dotychczas ta dana miała być zbierana fakultatywnie.

Ponadto katalog przekazywanych danych rozszerzono o dane odnoszące się do wyrobów medycznych zaimplantowanych u usługobiorcy, informacji o alergiach występujących u usługobiorcy, jego grupie krwi oraz ciąży.

Obligatoryjny obowiązek przekazywania do SIM danych pozwalających na identyfikację usługobiorcy, o który rozszerzono dotychczasowy katalog, będzie obowiązywać od 1 lipca 2022 r.

W projekcie proponuje się, aby w przypadku rehabilitacji leczniczej, obok kodu przyczyny głównej, usługodawcy przekazywali również kod według Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF).

Projekt rozporządzenia nakłada także na usługodawców obowiązek wskazywania poza datą udzielania świadczenia zdrowotnego także godzinę rozpoczęcia jego udzielania (zakończenia, przyjęcia do szpitala, wypisu ze szpitala) oraz wytworzenia dokumentacji medycznej prowadzonej w postaci elektronicznej.

Projekt rozporządzenia określa mechanizm przekazywania do SIM danych w przypadku udzielania świadczenia zdrowotnego lub realizacji określonej procedury medycznej (będącej elementem raportowanego zdarzenia medycznego) przez podwykonawcę usługodawcy, tj. przez podmiot trzeci, któremu usługodawca powierzył udzielenie świadczenia lub wykonanie tej procedury medycznej. Podwykonawca będzie zobligowany przekazywać do SIM dane dotyczące wykonania konkretnej procedury lub udzielenia świadczenia wraz z danymi dotyczącymi usługodawcy, który zlecił ich wykonanie. Dane te są zobowiązani przekazywać zarówno usługodawcy udzielający świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, jak i realizujący je komercyjnie.

W § 4 dodaje się ponadto ust. 4, w którym doprecyzowane zostały reguły przekazywania przez usługodawcę do SIM danych dotyczących świadczeń zdrowotnych pielęgniarki lub higienistki szkolnej udzielanych w środowisku nauczania i wychowania. Obecnie obowiązek w tym zakresie będzie dotyczył jedynie szczepienia.

Prawo wykonywania zawodu w formie plastikowej karty

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wzorów dokumentów: Prawo wykonywania zawodu lekarza, Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty.

Określa on nowe wzory PWZL i PWZLD w postaci karty poliwęglanowej o wymiarach i zabezpieczeniach podobnych do karty dowodu osobistego zabezpieczonej przed przerobieniem, podrobieniem oraz użyciem przez osobę nieuprawnioną w oparciu o nowoczesne technologie.

Dotychczasowe PWZL i PWZLD stanowią papierową wersję książeczki, w której zapisywane są niezbędne adnotacje dotyczące kwalifikacji zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów zdobywanych w przebiegu kształcenia podyplomowego.  Nowe PWZL i PWZLD będą określać kwalifikacje zawodowe lekarza lub lekarza dentysty na dzień wydania karty.

Wydawanie dokumentu PWZL i dokumentu PWZDL w postaci karty poliwęglanowej ma się rozpocząć od 1 stycznia 2022 r.

Dotychczasowe dokumenty PWZL i PWZLD będą wydawane do 31 grudnia 2021 r.

Jednocześnie PWZL i PWZLD wydane przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia zachowają ważność, co umożliwi ich płynną wymianę, nie powodując jednocześnie utraty możliwości wykonywania zawodu i nadmiernego obciążenia izb lekarskich ich wydawaniem.

Artykuły:

Listy kontrolne:

E-booki:

Webinary:

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy