Rozsądna granica między efektywnością a ryzykiem finansowym

Menedżerowie zarządzający podmiotami leczniczymi muszą ciągle poszukiwać rozsądnych relacji między efektywnością a ryzykiem finansowym. Skutki podjętych decyzji i mogące wyniknąć z nich negatywne konsekwencje spadną bowiem na ich barki.
Ryzyko prowadzenia działalności medycznej w podmiotach leczniczych związane jest z ich działalnością operacyjną. Ten typ ryzyka związany jest ze stosunkiem kosztów stałych do kosztów zmiennych oraz wynikających z niego następstw dla zmienności przepływów gotówkowych netto przedsiębiorstwa.Ryzyko finansowe z kolei wiąże się z nieprzewidzianymi zmianami przepływów pieniężnych. Jego występowanie ma źródło w wyborach rodzajów i struktury źródeł finansowania placówek. Pojawia się szczególnie w przypadku zadłużenia w celu finansowania bieżącej działalności. Postrzegane jest w wielu aspektach. Jednak najczęściej wyodrębnia się z niego ryzyko jakościowe związane z ryzykiem operacyjnym, które dotyczy popełnionych błędów w działalności operacyjnej firmy i wynika głównie z wad wewnętrznych systemów oraz błędów spowodowanych przez kadrę zarządzającą. Ryzyko finansowe związane jest również z ryzykiem płynności, które wiąże się z niewielkim wolumenem obrotu, trudnością zawarcia transakcji bez znacznego wpływu na cenę instrumentu czy kontraktu. Powiązane jest także z ryzykiem prawnym wynikającym ze zmian regulacji prawnych, rachunkowych i podatkowych itp.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.