Kiedy outsourcing się opłaca

/appFiles/site_102/images/autor/qOSLU7TyEVF29uN.jpeg

Autor: Emil Borzechowski

Dodano: 24 lutego 2015
Kiedy outsourcing się opłaca

Nie zawsze zmiana umów o pracę na umowy cywilnoprawne oznacza korzyści. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji trzeba szczegółowo przeanalizować kwestie finansowe i osobowe. Po nieudanym eksperymencie ze zlecaniem usług na zewnątrz trudno jest bowiem znaleźć i wyszkolić odpowiedniego specjalistę.

W poszukiwaniu oszczędności nie zawsze trzeba rezygnować ze świadczenia pewnych usług. Pomocne może okazać się zlecenie niektórych prac – zwłaszcza tych administracyjnych – na zewnątrz. Sprzątanie, obsługa szpitalnej stołówki czy opieka nad informatyzacją placówki, wszystkie te czynności mogą zostać zlecone firmie zewnętrznej. W skali kraju funkcjonują dziesiątki placówek medycznych, które korzystają z tej formy zatrudnienia. Jedną z najważniejszych zalet outsourcingu są niewątpliwie niższe koszty świadczenia usług i przeniesienie odpowiedzialności za ich wykonanie na podmioty zewnętrze, choć rezygnację z etatów trzeba zawsze rozważyć na podstawie indywidualnego zapotrzebowania oraz możliwości szpitala czy przychodni. Dzięki reformie ochrony zdrowia, którą przeprowadzono w latach 1998–1999, budżet szpitali publicznych został częściowo uwolniony.

Placówki medyczne zaczęły funkcjonować w systemie budżetowo-ubezpieczeniowym, co wymusiło na nich radykalne zmiany sposobu funkcjonowania. Od 1999 roku szpitale muszą same dbać o swoją płynność finansową, a dzięki reformie mogą zlecać część prac zewnętrznym firmom, by racjonalizować swój budżet.

W „Rocznikach Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” w 2011 roku ukazał się obszerny artykuł Outsourcing – teoria i zastosowanie w Szpitalu Klinicznym w Szczecinie na przykładzie usług transportu i utylizacji odpadów medycznych, w którym omówiono cały proces restrukturyzacji placówki, która z powodów finansowych zdecydowała się na korzystanie z outsourcingu jako bardziej ekonomicznej formy świadczenia usług. Trzeba przy tej okazji zaznaczyć, że świadczenie usług zleca się firmom zewnętrznym przede wszystkim z przyczyn ekonomicznych. Dzięki wprowadzeniu outsourcingu koszt utylizacji odpadów medycznych ze szczecińskiego szpitala spadł z 7 zł do 2,53 zł za kilogram.

Czytaj więcej na temat optymalizacji finansowej w placówkach medycznych w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 77% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.