Patryk Kuchta: Jak zapewnić ochronę danych w placówce medycznej

Wraz z rozwojem e-zdrowia i cyfryzacją zagrożenie atakami hakerskimi na sektor ochrony zdrowia znacząco wzrosło. Jak zapewnić bezpieczeństwo danych pacjentów? Rozmowa z Patrykiem Kuchtą, kierownikiem Działu Ochrony Danych i Cyberbezpieczeństwa Korporacyjnego w Medicover.
- Bezpieczeństwo danych w placówkach medycznych jest wymogiem prawnym i kwestią zaufania społecznego, szczególnie w erze e-zdrowia i wzrostu zagrożeń hakerskich.
- Nie istnieje uniwersalne rozwiązanie chroniące szpitale i przychodnie przed atakami hakerskimi, ale kluczowe są zabezpieczenia technologiczne, organizacyjne i edukacja pracowników.
- Kopie zapasowe, systemy DLP, polityka bezpieczeństwa i szkolenia są niezbędnymi środkami ochrony danych w placówkach medycznych.
- Szkolenia z cyberbezpieczeństwa powinny być regularne, dostosowane do potrzeb różnych grup pracowników, a testy phishingowe mogą pomóc w podniesieniu świadomości i czujności personelu.
- Wieloskładnikowe uwierzytelnianie minimalizuje ryzyko cyberataku, a korzystanie z chmury jest przyszłością, wymagając jednak ostrożności i bezpiecznego zarządzania danymi.
- Czytaj więcej wywiadów z najbardziej wpływowymi osobami w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.