Wojciech Andrusiewicz: ZUS wspiera lekarzy w przejściu na e-ZLA

Od 1 grudnia 2018 r. nie ma możliwości, aby lekarz nie przekazał formularza zwolnienia do ZUS, bo dzieje się to online. Przejście na e-ZLA wyeliminowało przypadki nie przekazywania przez lekarzy w terminie oryginałów wystawionych zaświadczeń do ZUS. Sprawdź, jakie jeszcze niesie korzyści. Rozmowa z WOJCIECHEM ANDRUSIEWICZEM, rzecznikiem prasowym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jakie mogą być konsekwencje kontroli ZUS dla lekarza/placówki medycznej?
Wątpliwości po stronie ZUS pojawiają się, gdy w postępowaniach związanych z kontrolą zwolnień wystawianych przez danego lekarza stwierdzamy błędy w orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy i brak udokumentowania wystawionych zwolnień lekarskich. Jeżeli potwierdzimy, że doszło do nieprawidłowości i zwolnienia były wystawiane wbrew obowiązującym przepisom, w tym nie było uzasadnienia medycznego do orzekania czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, to prawo daje nam możliwość cofnięcia danemu lekarzowi upoważnienia do wystawiania zwolnień. W 2018 roku decyzje takie wydaliśmy w odniesieniu do 18 lekarzy. Połowa z nich nie odwołała się od tej decyzji.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.