Czy udzieliłeś informacji o wszystkich możliwych powikłaniach

Przygotowując pacjenta do zabiegu zastanawiasz się, czy masz go uświadomić tylko o pożądanych skutkach przeprowadzenia zabiegu, czy również o ryzyku, jakie się z nim wiąże i o powikłaniach, do których może dojść. Jakie znaczenie ma zgoda na zabieg? Czy wystarczy, że przedstawiasz typowe następstwa zabiegu, czy może powinieneś wspomnieć o wszystkich, które mogą wystąpić?
Pacjentce wykonano zabieg strumektomii (wycięcia gruczołu tarczycy). Podczas operacji nie doszło do żadnych komplikacji – zespół operacyjny przestrzegał wszelkich zasad ostrożności koniecznych przy tego typu, trudnych technicznie, operacjach. Przed zabiegiem pacjentka rozmawiała z lekarzem prowadzącym i podpisała zgodę na zabieg.
Dowiedziała się, jak będzie wyglądał zabieg, jakie pozytywne skutki przyniesie, a także że po operacji mogą wystąpić u niej przemijające problemy z głosem, może się pojawić obrzęk gardła. Mimo przeprowadzenia zabiegu zgodnie ze sztuką lekarską, pacjentka doznała powikłania w postaci obustronnego porażenia fałdów głosowych. Uznała, że naruszono przysługujące jej - jako pacjentce – prawa. Wytoczyła przeciwko szpitalowi powództwo, domagając się zapłaty 30.000 zł. Jako podstawę żądania wskazała brak poinformowania jej o powikłaniach mogących wystąpić po zabiegu.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.