Nowotwór a długość życia – ile można żyć z rakiem trzustki?

/appFiles/site_102/images/autor/Od5op983jAFRzZQ.jpeg

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 29 maja 2023
Nowotwór a długość życia – ile można żyć z rakiem trzustki?

Nowotwór trzustki uznawany jest za jeden z najgroźniejszych i najśmiertelniejszych. Ma to związek z trudnościami we wczesnym wykrywaniu choroby oraz niejednoznacznymi objawami towarzyszącymi. Zdiagnozowani pacjenci na pytanie, ile żyje się z rakiem trzustki, zwykle nie otrzymują pomyślnych rokowań. Jaki jest wskaźnik przeżywalności z nowotworem trzustki i co wpływa na jego wysokość?

Rak trzustki – najbardziej śmiertelny nowotwór?

Trzustka to organ, w którym najczęściej rozwijają się nowotwory złośliwe. Rak trzustki może przez lata przebiegać bezobjawowo lub dawać specyficzne symptomy, niewskazujące na tego typu przypadłość. Pacjenci mogą skarżyć się na zmiany w jamie ustnej, świąd skóry, bóle kręgosłupa czy problemy z układem trawienia. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do rozwinięcia się depresji. Nie bez powodu nowotwór trzustki nazywany jest cichym zabójcą – jego wskaźnik zapadalności jest niemal równy ze wskaźnikiem śmiertelności.

Na świecie rocznie diagnozuje się ponad 200 tys. przypadków raka trzustki. W większości przypadków chorzy umierają w przeciągu 18 miesięcy od postawienia diagnozy, a ¼ z nich nie dożywa roku. Pięcioletni wskaźnik przeżywalności w Polsce wynosi 6-7%. W około 15-20% przypadków pacjenci mają szansę na podjęcie radykalnej interwencji operacyjnej, jednakże wskaźnik pięcioletniego przeżycia po usunięciu trzustki nie przekracza 20%. Przy raku trzustki z naciekami rokowania są jeszcze niższe – większość chorych umiera w przeciągu kilku miesięcy.

Co wpływa na długość życia przy raku trzustki?

Wpływ na to, jak długo żyje się z rakiem trzustki, ma przede wszystkim stopień rozwoju nowotworu w momencie wykrycia. Specjaliści podkreślają, że dla chorych istotna jest również placówka, w której prowadzone jest leczenie. O wiele lepsze rokowania mają pacjenci w ośrodkach specjalistycznych. Ponadto na długość życia z rakiem trzustki wpływ ma:

  • lokalizacja guza pierwotnego,
  • obecność przerzutów,
  • wielkość guza,
  • rozsiew otrzewnowy,
  • stopień naciekania,
  • ogólny stan pacjenta i jego wiek.

O wiele większe szanse na przeżycie mają chorzy we wczesnym stadium procesu nowotworowego. Na najlepsze rokowania mogą liczyć pacjenci, których guz zostanie wykryty, zanim osiągnie wielkość 1 cm – jak podaje portal medycyny mitochondrialnej Mito-Med. Chociaż aktualnie istnieją coraz skuteczniejsze metody leczenia raka trzustki, eksperci nadal kładą mocny nacisk na działania profilaktyczne.

Rak trzustki – profilaktyka to podstawa

Zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” powtarzana jest jak mantra przy każdej możliwej chorobie i dolegliwości. Nie inaczej jest w przypadku raka trzustki, który jak już wspomniano – jest trudny do wykrycia, a po otrzymaniu diagnozy, rokowania są zwykle niekorzystne. Działania profilaktyczne oraz regularne przesiewowe badania obrazowe to podstawa dla osób w grupie ryzyka. Są to przede wszystkim osoby po 55 roku życia, obciążone podobnymi przypadkami w rodzinie, mutacjami lub chorobami, które sprzyjają rozwojowi nowotworu trzustki. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z cukrzycą oraz przewlekłymi stanami zapalnymi trzustki.

Wśród zaleceń działających przeciwko rozwijaniu się raka trzustki wymienia się m.in.:

  • utratę wagi w przypadku osób z otyłością,
  • ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych i czerwonego mięsa,
  • stosowanie zbilansowanej diety,
  • regularną aktywność fizyczną,
  • kontrolę chorób przewlekłych,
  • rezygnację z używek takich jak alkohol i tytoń.

Warto podkreślić, że na rozwój nowotworu trzustki może wpłynąć zarówno czynne palenie papierosów, jak i regularne, długotrwałe pozostawanie w obecności dymu tytoniowego.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy