Narastanie oporności na antybiotyki to główne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Leczenie pacjentów zakażonych opornymi szczepami bakterii trwa dłużej, jest droższe, a przede wszystkim wiąże się ze zdecydowanie większym ryzykiem niepowodzenia terapii. Co może rozwiązać ten problem?
Mimo że COVID-19 jest chorobą wirusową i w przypadku chorób o tej etiologii antybiotykoterapia nie jest zalecana, w szczególnych przypadkach klinicznych zaleca się ją w celu profilaktyki i leczenia nadkażeń bakteryjnych.
Celem procedury jest ustalenie, jak i kiedy racjonalnie stosować antybiotykoterpię w leczeniu COVID-19.
Lista audytowa pomoże placówce medycznej w weryfikacji poprawności działania procedury i pozwoli opracować ewentualne działania korygujące.
COVID-19 jest chorobą wirusową. Antybiotyki nie są zalecane do zapobiegania infekcjom bakteryjnym w łagodnych lub umiarkowanie ciężkich przypadkach; należy je ostrożnie stosować – w zależności od przebiegu choroby – u chorych w stanie ciężkim.
W związku z tym antybiotykoterapię należy rozważyć u chorych z następującymi schorzeniami: rozległe zmiany w płucach, nadmiar wydzieliny oskrzelowej, przewlekłe choroby dróg oddechowych z historią kolonizacji patogenów w dolnych drogach oddechowych, przyjmowanie glikokortykoidów w dawce dobowej ≥20 mg (w przeliczeniu na prednizon).
Celem procedury jest wskazanie, kiedy należy zastosować antybotykoterapię u pacjentów z COVID-19.
Antybiotykoterapię należy rozważyć u chorych z następującymi schorzeniami: rozległe zmiany w płucach, nadmiar wydzieliny oskrzelowej, przewlekłe choroby dróg oddechowych z historią kolonizacji patogenów w dolnych drogach oddechowych, przyjmowanie glikokortykoidów w dawce dobowej ≥20 mg (w przeliczeniu na prednizon).
NFZ wzmacnia kryteria oceny placówek medycznych, premiując skuteczną kontrolę zakażeń i politykę antybiotykową. Certyfikat SPA może stać się kluczowym dokumentem podczas kontraktowania, podnosząc standardy leczenia i zwiększając bezpieczeństwo pacjentów.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!