Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Lista audytowa: Racjonalna antybiotykoterapia u chorych na COVID-19 w celu zapobiegania wtórnej infekcji

Autor:
Bartłomiej Rawski

Dodano: 9 czerwca 2021
Bartłomiej  Rawski
Bartłomiej Rawski
Specjalista epidemiolog. Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku. Zakres zainteresowań zawodowych oraz naukowych to epidemiologia infekcyjna obejmująca choroby zakaźne oraz tropikalne, a także zdrowie publiczne i medycyna zapobiegawcza. Jako epidemiolog specjalizuję się w medycynie podróży oraz wakcynologii
Więcej o autorze »
listy audytowe

COVID-19 jest chorobą wirusową. Antybiotyki nie są zalecane do zapobiegania infekcjom bakteryjnym w łagodnych lub umiarkowanie ciężkich przypadkach; należy je ostrożnie stosować – w zależności od przebiegu choroby – u chorych w stanie ciężkim.

Antybiotykoterapię należy rozważyć u chorych z następującymi schorzeniami: rozległe zmiany w płucach, nadmiar wydzieliny oskrzelowej, przewlekłe choroby dróg oddechowych z historią kolonizacji patogenów w dolnych drogach oddechowych, przyjmowanie glikokortykoidów w dawce dobowej ≥20 mg (w przeliczeniu na prednizon).

Lista audytowa pomoże placówce medycznej w weryfikacji poprawności działania procedury i pozwoli opracować ewentualne działania korygujące.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma
   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera