Już w styczniu placówki medyczne będą obowiązkowo wystawiać e-skierowania. Ma to zmniejszyć ryzyko błędnego wystawienia dokumentu i uprościć rejestrację pacjenta na wizytę u specjalisty lub badanie. Sprawdź, jakie to może rodzić problemy w praktyce i jak je rozwiązywać.
E-skierowania na świadczenia z zakresu badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, będą uprawniać pacjenta do wpisu na listę oczekujących na udzielenie świadczenia.Pacjent w celu otrzymania danego świadczenia opieki zdrowotnej będzie mógł zatem wpisać się wyłącznie na jedną listę oczekujących na udzielenie świadczenia, wyłącznie w jednej placówce medycznej.
Mam program do obsługi gabinetu stomatologicznego, w którym jest możliwość podpisania przez pacjenta dokumentów za pomocą tabletu. Czy taki podpis będzie ważny i czy będzie trzeba również mieć podpis w formie papierowej?
Podpis taki będzie ważny ze względu na wprowadzenie przez ustawodawcę do Kodeksu cywilnego nowej formy czynności prawnych - tzw. formy dokumentowej.Taką formą dokumentową będzie właśnie złożenie przez pacjenta własnoręcznego podpisu na tablecie.
Rzędy szaf, szuflady pełne tekturowych teczek, wypełnionych do granic wytrzymałości całą masą mniejszych lub większych dokumentów – to już 1 stycznia 2021 stanie się przeszłością, gdyż wszystkie placówki mają obowiązek wdrożyć elektroniczną dokumentację medyczną. Jak się przygotować do wdrożenia EDM?
Dla samych menedżerów i ich lekarzy wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej oznacza bliskie spotkanie ze światem technologii, systemów komputerowych, informatyki oraz zagadnień finansowania inwestycji technologicznych. Sprawcą jest ministerialny wymóg formy prowadzenia dokumentacji medycznej, w jakiej jest ona tworzona, magazynowana i udostępniana innym placówkom i pacjentom – od stycznia 2021 roku będzie to forma elektroniczna.
Szacowanie ryzyka jest procesem, który nie może kończyć się na przygotowaniu jednorazowego raportu. Konieczne jest wdrożenie odpowiedniej procedury mającej na celu systematyczne dokonywanie oceny poziomu ryzyka i weryfikację, czy wdrożone środki są w dalszym ciągu wystarczające, a także czy nie pojawiły się nowe zagrożenia/podatności. Konieczne jest przy tym uwzględnienie tego, że z uwagi na istotność danych zawartych w dokumentacji medycznej poziom ochrony powinien być możliwie wysoki.
Od stycznia 2021 roku prowadzenie przez podmioty wykonujące działalność leczniczą dokumentacji medycznej zasadniczo powinno mieć miejsce w formie elektronicznej. Ponieważ w takiej dokumentacji przetwarzany jest szereg danych osobowych, przed rozpoczęciem ich przetwarzania w systemie informatycznym niezbędne jest oszacowanie ryzyka.
Nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej skutkuje uruchomieniem wielu procedur w placówce, począwszy od spełnienia odpowiednich wymagań informatycznych co do systemu IT, a skończywszy na przestrzeganiu regulacji RODO. Jak zatem zgodnie z przepisami rozpocząć prowadzenie dokumentów wyłącznie w formie elektronicznej?
Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ nr 108/2019/DEF NFZ wydłużył okres, w którym świadczeniodawcy mogą składać wnioski o dofinansowanie na zakup oprogramowania.
Świadczeniodawca w celu uzyskania dofinansowania zakupu oprogramowania składa w terminie do 10 września 2019 r. do dyrektora właściwego oddziału NFZ:
• wniosek o udzielenie dofinansowania,
• specyfikację dofinansowania,
• potwierdzone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających nabycie i sfinansowanie w 2018 roku albo 2019 roku oprogramowania.
Dofinansowanie udzielane jest do wyczerpania środków przyznanych oddziałowi NFZ nie później niż do 30 września 2019 r.
Pod koniec każdego okresu wdrożeniowego pojawia się najwięcej wątpliwości i pytań. Dlatego rozłożenie w czasie przygotowań i wcześniejsza informatyzacja placówek pozwoli sprawnie reagować na problemy i uniknąć trudności z osiągnięciem gotowości do użytkowania systemu e-zdrowie w terminie - r ozmowa z BARTŁOMIEJEM WNUKIEM, dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
Cieszymy się, że wiele placówek deklaruje chęć dołączenia do systemu e-recepty. Na jakim etapie jest obecnie proces informatyzacji ochrony zdrowia - co już udało się wykonać, jakie zadania jeszcze czekają na realizację?
Ustawodawca uchylił obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej w odniesieniu do historii choroby w przypadku szpitali oraz historii zdrowia i choroby w przypadku placówek ambulatoryjnych, z wyłączeniem indywidualnych praktyk podstawowej opieki zdrowotnej. Sprawdź, jak to wpłynie na proces informatyzacji.
Z e-booka dowiesz się:
Od stycznia wszystkie apteki zaczęły obsługiwać system elektronicznych recept, a za rok obowiązkowo wystawi je każdy lekarz . Poznaj korzyści płynące z wdrożenia z tej kluczowej e-usługi, która jest istotnym elementem procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce.
Istotną zmianą wynikającą z ustawy z 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-receptyjest umożliwienie lekarzom wystawiania recept niezbędnych do kontynuacji leczenia bez potrzeby osobistego badania pacjenta – o ile ich wystawienie jest uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej.
Programy do zarządzania gabinetem, w tym elektroniczna dokumentacja medyczna, to krok w przyszłość światowej medycyny i ochrony zdrowia. Przekonaj się, że warto z nich korzystać [artykuł sponsorowany].
Od 1 stycznia 2019 r. wprowadzono obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, o czym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 13a ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.
Obowiązek ten obejmuje następujące rodzaje dokumentacji medycznej:
1) informacja o rozpoznaniu choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, wynikach przeprowadzonych badań, przyczynie odmowy przyjęcia do szpitala, udzielonych świadczeniach zdrowotnych oraz ewentualnych zaleceniach – w przypadku odmowy przyjęcia do szpitala, 2) informacja dla lekarza kierującego świadczeniobiorcę do poradni specjalistycznej lub leczenia szpitalnego o rozpoznaniu, 3) karta informacyjna z leczenia szpitalnego.
Kujawsko-Pomorska Karta Zdrowia umożliwi m.in. dostęp mieszkańców regionu do osobistych danych medycznych. Wydadzą ją wybrane placówki medyczne podległe samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego, które biorą udział w projekcie. Sprawdź, co zyskają uczestnicy przedsięwzięcia i jak skorzystają na tym również pacjenci.
W ramach projektu, pt. „Budowa kujawsko-pomorskiego systemu udostępniania dokumentacji medycznej”, finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, realizowanego przez województwo kujawsko-pomorskie - lidera konsorcjum - przewidziano wiele działań, które mają na celu stworzenie odpowiedniej infrastruktury technicznej, struktury organizacyjnej, procedur i przepływów informacji i w efekcie – możliwość użytkowania Karty zdrowia przez pacjentów. W pierwszym etapie projektu uczestniczy 15 jednostek ochrony zdrowia z regionu kujawsko-pomorskiego, w tym szpitale wojewódzkie i dwa szpitale uniwersyteckie. W miarę postępów prac projektowych do przedsięwzięcia zapraszane będą kolejne placówki medyczne.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.