Od 2021 roku placówki medyczne będą miały obowiązek wystawiania i realizacji e-skierowań. Minister zdrowia określił już zakres ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, leczenia szpitalnego i badań diagnostycznych objętych tym obowiązkiem.
Od kilku miesięcy funkcjonują wyłącznie elektroniczne zwolnienia, lecz pacjent może Cię poprosić o wydrukowanie e-ZLA. Wtedy masz obowiązek to zrobić. Sprawdź, jakich jeszcze sytuacji to dotyczy.
Świadczeniodawcy otrzymują coraz więcej niepokojących informacji o problemach z obowiązkowym wdrażaniem e-zwolnień. Niektórzy pracodawcy traktują papierowe zwolnienie pracownika wyłącznie jako usprawiedliwienie nieobecności w pracy, a nie jako podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego. Sprawdź, jakie jeszcze pojawiły się problemy.
Od 2020 roku recepty mają być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej, za wyjątkiem braku dostępu do systemu teleinformatycznego. Poznaj szczegóły tego rozwiązania.
Od 23 października asystenci medyczni mogą wykonywać czynności techniczne w związku z wystawianiem e-ZLA, a Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia uruchomiło Rejestr Asystentów Medycznych (RAM). Poznaj szczegóły dotyczące tego nowego systemu wspierającego pracę lekarzy.
Od 2020 roku wszyscy lekarze będą obowiązkowo wystawiać e-recepty. Pacjenci nie zawsze będą musieli udać się po receptę do przychodni - lekarze będą mogli ją wystawić zdalnie – po konsultacji telemedycznej. Zmiany poprzedzi pilotaż w 2 polskich miastach. Dowiedz się, jak informatyzacja tego procesu wpłynie na funkcjonowanie Twojego gabinetu/placówki.
Darmowe usługi telemedyczne, nowy System Informatyczny Narodowego Płatnika dla NFZ. Są to jedne z elementów strategii e- zdrowia, które przygotowało resort zdrowia i cyfryzacji. Już w styczniu poznamy pierwszy dokument tego typu. Co się w nim znajdzie?
Na Podlasiu uruchomiono system elektronicznej rejestracji pacjentów. Można tam już przesyłać elektroniczną dokumentację medyczną. Dla pacjentów i lekarzy to ogromna wygoda. Dowiedz się, jak ten ważny krok zoptymalizował zarządzanie placówkami medycznymi.
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce rozpoczął realizację projektu o wartości 7 mln zł, polegającego na wdrożeniu e-usług. Zobacz, dlaczego systemy informatyczne są tak ważne w podnoszeniu jakości usług medycznych i jak można je z sukcesem wdrażać.
Już 1500 pacjentów objętych jest zdalnymi usługami medycznymi: monitoringiem kardiologicznym, położnictwa oraz teleopieką senioralną. Z usługi świadczonej przez Centrum Zdalnej Opieki Medycznej e-Care, należące do Centrum Medycznego iMed24 w Krakowie, może skorzystać każdy pacjent w Polsce.
Pierwsze programy pozwalające na prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej kupiliśmy w 2007 roku. Od tej pory systematycznie doskonalimy system i wprowadzamy do niego kolejne moduły - r ozmowa z JADWIGĄ SOŁTYS, prezesem zarządu Miejskiej Przychodni Lekarskiej nr III w Tarnowie NZOZ sp. z o.o.
Doprecyzowanie, a częściowo również stworzenie ram prawnych, niezbędnych do wdrożenia rozwiązań w zakresie systemu informacji w ochronie zdrowia - to cel nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdroia, którą poparli senatorowie. Senatorowie wprowadzili poprawki dotyczące m.in. usystematyzowania pojęcia elektronicznej dokumentacji medycznej oraz zapewnienia spójności z innymi ustawami.
Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw związana jest z wdrażaniem systemu Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, czyli tzw. platformy e-zdrowie.
E-zdrowie ma umożliwić pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym m.in. e-recepty, e-skierowania, e-zlecenia oraz Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia ma dać podstawy prawne do wdrożenia Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Platforma e-zdrowie umożliwi pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, Internetowego Konta Pacjenta (IKP), wystawianie e-recept, e-skierowań oraz e-zleceń.
Ma być też ułatwieniem dla lekarzy i farmaceutów - dzięki m.in. e-recepcie. Po jej wystawieniu przez lekarza pacjent, który będzie korzystał z IKP, otrzyma e-mailem lub sms-em kod recepty, który poda farmaceucie. Na tej podstawie zostanie ona zrealizowana. Możliwe będzie też częściowe realizowanie recept - każdy lek będzie można wykupić w innej aptece.
Zasady działania: elektronicznej recepty, elektronicznego skierowania, elektronicznego zlecenia oraz telemedycyny - określono w założeniach do nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia przyjętych 24 czerwca br. przez rząd.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!