Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. (sygn. akt K 1/20) wywołało falę niepewności wśród lekarzy, sprawiając, że decyzje o terminacji ciąży stały się dla nich źródłem obaw. Tymczasem przepisy w tej kwestii są jasne – nie pozostawiają wątpliwości co do zasad ich stosowania.
Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach indukuje poważne konsekwencje zdrowotne, w tym może powodować uzależnienie.
Picie alkoholu w ciąży jest szkodliwe w każdych ilościach. Trzeba również podkreślić, że alkohol jest bardziej toksyczny dla kobiet niż dla mężczyzn.
Lista audytowa pomoże placówce medycznej w weryfikacji poprawności działania procedury i pozwoli opracować ewentualne działania korygujące.
Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących alkoholu i jego wpływu na zdrowie kobiet w ciąży wśród personelu i pacjentów podmiotu leczniczego.
Ciężarne kobiety należą do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Istnieje ryzyko przeniesienia się zakażenia przez łożysko lub przy porodzie. Ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 u ciężarnych dodatkowo zwiększają występujące u nich choroby współistniejące, np. choroby układu krążenia, przewlekłe choroby płuc, nadwaga/otyłość, cukrzyca.
Celem procedury jest właściwe szczepienie przeciwko COVID-19 kobiet w ciąży i karmiących piersią przez podmiot leczniczy.
Od 1 lipca 2020 r. kobiety w ciąży zyskają prawo do bezpłatnych leków – tak stanowi ustawa z 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Lekarz ginekolog lub położna będą mogli wydać receptę lub odpowiednie zaświadczenie, na podstawie którego receptę wypisze inny lekarz. Zaświadczenie będzie ważne przez okres ciąży, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu wskazanej w tym dokumencie.
Resort zdrowia określi pierwszy wykaz bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Lista ma obejmować leki na receptę, których stosowanie przez kobiety będące w ciąży jest konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z ciąży. W przypadku ciężarnych – podobnie, jak w odniesieniu do seniorów - ustalono limity wydatków.
Pobieżne i niestaranne badania oraz brak decyzji o hospitalizacji pacjentki w przypadku komplikacji związanych z ciążą są poważnymi błędami medycznymi, które zasługują na karę dyscyplinarną, zwłaszcza, gdy konsekwencją jest śmierć dziecka lub poważne naruszenie jego zdrowia. Oto szczegóły.
Zapewnienie bezpieczeństwa i utrzymanie dobrego stanu zdrowia matki oraz dziecka przy możliwie jak najmniejszej interwencji medycznej to główny cel nowego standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Dowiedz się, co zaproponował ustawodawca.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!