AI otwiera nowe możliwości w diagnostyce i terapii, stając się nieodłącznym elementem nowoczesnej opieki zdrowotnej. Zanim jednak zdecydujesz się na wdrożenie systemów wykorzystujących AI, pamiętaj o nowych regulacjach prawnych i zasadach wynikających z Kodeksu Etyki Lekarskiej.
Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej (Komisja NRL) przygotowała łączony komentarz dotyczący artykułów poświęconych wzajemnym relacjom lekarzy. Sprawdź, jakie jest podejście Komisji NRL do nowych art. 62 i 67 Kodeksu Etyki Lekarskiej (KEL) dotyczących tego typu relacji.
Od 2 lutego 2025 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy unijne dotyczące sztucznej inteligencji (AI), które wpłyną na pracę lekarzy i placówek medycznych. Dowiedz się, jak zmieniające się regulacje o AI wpłyną na Twoją praktykę medyczną i jakie niosą ryzyko.
Od 1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie nowa wersja Kodeksu Etyki Lekarskiej, uchwalona podczas Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy w maju 2024 roku. Zmiany te wprowadzają istotne zmiany w zakresie mediów społecznościowych, reklamy usług medycznych oraz wykorzystywania teleporad i sztucznej inteligencji w medycynie. Celem nowego kodeksu jest dostosowanie zasad etycznych do współczesnych realiów medycznych, uwzględniając rozwój technologii i potrzeby pacjentów.
Etyka w medycynie, od Hipokratesa do współczesności, kształtuje zawód lekarzy i rejestratorek medycznych. Dowiedz się, jak etyka wpływa na pracę w ochronie zdrowia. Przeczytaj więcej na ten temat.
Problematyka reklamowania produktów leczniczych przez lekarzy od lat pozostaje kwestią kontrowersyjną i bywa przedmiotem licznych dyskusji, zwłaszcza w dobie powszechnego dostępu do mediów społecznościowych, w których z reklamą spotykamy się na każdym kroku. Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej opublikowała swoje stanowisko w tym zakresie. Dowiedz się, co z niego wynika.
Normy etyczne wykonywania zawodu medycznego powinny zwiększać bezpieczeństwo pacjentów. Mimo, że w sytuacji zagrożenia życia często nie ma czasu na zastanowienie się, czy dane działanie będzie moralne i etyczne z punktu widzenia kodeksu, nie można odstąpić od przestrzegania standardów etycznych. Jak o nie dbać?
W nawiązaniu do zwiększonej liczby wyjazdów lekarzy z Polski do innych państw Unii Europejskiej i do propozycji wniesienia zmian do uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie wydawanych przez nią zaświadczeń dowiedz się, jak uzyskać zaświadczenie o postawie etycznej. Obecnie zaświadczenie jest wydawane tylko w języku polskim, natomiast rada proponuje, aby wydawać je również w językach angielskim i hiszpańskim.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!