Wprowadzenie nowych metod badań profilaktycznych w Polsce ma zrewolucjonizować diagnostykę raka szyjki macicy. Dowiedz się, jakie zmiany szykuje Ministerstwo Zdrowia, jakie badania będą dostępne i dlaczego to przełomowy krok w ochronie zdrowia kobiet.
Od 1 listopada 2023 r. program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy zostaje poszerzony o większą liczbę uprawnionych kobiet. Bezpłatne badania mammograficzne bez skierowania będą mogły wykonać panie w wieku 45-74, a badania cytologiczne na takich samych zasadach będą przysługiwać kobietom w wieku 25-64 lata.
Wątroba to jeden z największych organów organizmu. Jest zlokalizowana w górnej części jamy brzusznej, tuż pod przeponą. Zbudowana jest w 95% z komórek zwanych hepatocytami. Ma zdolności regeneracyjne. U dorosłego człowieka, o przeciętnej budowie ciała, jej waga oscyluje w granicach 1,5 kg. Jest bardzo ważnym narządem, gdyż pełni wiele istotnych funkcji, niezbędnych do utrzymania zdrowia i życia.
Lista audytowa pomoże placówce medycznej w weryfikacji poprawności działania procedury i pozwoli opracować ewentualne działania korygujące.
Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych na temat wątroby i jej wpływu na właściwe funkcjonowanie zdrowego stylu życia przez personel podmiotu leczniczego.
Do 30 czerwca 2022 r. planuje się wydłużenie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS” – tak wynika z projektu zmian w rozporządzeniu ministra zdrowia z 14 czerwca 2021 r. w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”. W minionym tygodniu trafił on do konsultacji.
Zarządzenie prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów na profilaktyczne programy zdrowotne nr 99/2015/DSOZ, które zostało opublikowane 22 grudnia, dostosowuje wzór umowy do obecnego stanu prawnego oraz zmienia sposób zapraszania do korzystania z programu profilaktyki raka szyjki macicy i programu profilaktyki raka piersi.
Zarządzenie wprowadza we wzorze umowy postanowienia dotyczące przeznaczania dodatkowych środków na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki, a także odnoszące się do kar umownych nakładanych na świadczeniodawcę w przypadku nieprzekazania informacji o liczbie pielęgniarek realizujących świadczenia opieki zdrowotnej oraz w przypadku nieprzeznaczenia przez świadczeniodawcę dodatkowych środków na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki.
Ponadto z nowym rokiem rezygnowano z dotychczasowego sposobu zapraszania do korzystania z programu. W miejsce imiennych zaproszeń kierowanych do świadczeniobiorców wspieranych akcją informacyjną o programie prowadzoną przez świadczeniodawców realizujących program, wprowadza się regułę, że do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie, a świadczeniodawcy prowadzą akcję informacyjną o programie.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!