Nieukończone sprawy dotyczące błędów medycznych prowadzone przez wojewódzkie komisje ds. zdarzeń medycznych od 30 czerwca 2024 r. przejmie Rzecznik Praw Pacjenta. Sprawdź, jakie są konsekwencje braku przedstawienia wojewódzkiej komisji ds. zdarzeń medycznych stanowiska placówki medycznej.
Od 1 lipca 2021 r. obowiązuje wymaganie określone w art. 56 ust. 2a ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (dalej: u.s.i.). Przepis ten jest niezwykle ważny, ponieważ nakłada nowe i dość istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa prawnego lekarza obowiązki.
Od 1 lipca br. placówki medyczne będą miały obowiązek indeksowania i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej. Takim obowiązkiem jest objętych pięć rodzajów dokumentów: informacja o rozpoznaniu choroby; informacja dla lekarza kierującego; karta informacyjna z leczenia szpitalnego, opisy badań diagnostycznych, wyniki badań laboratoryjnych.
Z e-szkolenia dowiesz się:
E-szkolenie poprowadził adwokat Wojciech Haniszewski, dyrektor zarządzający w Kancelarii Prawnej LexFirma w Krakowie.
Komisje wojewódzkie ds. orzekania o zdarzeniach medycznych opóźniają się z wydawaniem orzeczeń. Nowelizacja przepisów od 1 stycznia 2016 r. ma to zmienić.
Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przewiduje bardzo restrykcyjne sankcje dla podmiotów leczniczych w sprawach dotyczących zdarzeń medycznych rozpatrywanych przez wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Projekt zmian w ustawie o prawach pacjenta przewiduje skrócenie terminu dla podmiotu leczniczego na ustosunkowanie się do wniosku pacjenta.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!