W jakich terminach prześlesz nowe dane do SEZOZ

/appFiles/site_102/images/autor/Zh8DWEFeCvqkrop.jpeg

Autor: Anna Słowińska

Dodano: 10 czerwca 2021
W jakich terminach prześlesz nowe dane do SEZOZ

Zgłaszanie danych dotyczących pacjentów z podejrzeniem o zakażenie i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia to najważniejsze zmiany, do których muszą się dostosować podmioty lecznicze. Sprawdź, od kiedy będziesz przesyłał te dane. 

System Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia (dalej: SEZOZ) jest systemem teleinformatycznym prowadzonym przez ministra zdrowia i umiejscowionym w grupie dziedzinowych systemów informatycznych w rozdziale 5 ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (dalej: ustawa). Gromadzi  informacje o wyrobach medycznych i środkach ochrony osobistej posiadanych przez usługodawców (art. 24 ust. 1 ustawy).

Odnośnie do SEZOZ pojawiły się nowe regulacje prawne nakładające obowiązki informacyjne na usługodawców i przewidujące zakres szczegółowych informacji, jakie należy przekazać do systemu, terminy oraz sposób ich przekazywania.

Wskazano je w rozporządzeniu ministra zdrowia z  26 marca 2021 r. w sprawie zakresu informacji gromadzonych w Systemie Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia oraz sposobu i terminów przekazywania tych informacji (dalej: rozporządzenie).

Nowe informacje, jakie musisz przekazać, dotyczą m.in. wyrobów medycznych i środków ochrony osobistej posiadanych przez usługodawców oraz  pacjentów z podejrzeniem o zakażenie i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Chodzi o wskazanie przedziału wiekowego – powyżej bądź poniżej 65. roku życia.

Ustawa znacząco zmodyfikowała katalog danych przekazywanych przez usługodawców do SEZOZ. Dotychczas obejmował on informacje o posiadanych wyrobach medycznych, nabytych środkach ochrony osobistej, jak też informacje o posiadanych łóżkach przeznaczonych dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2.

Obowiązek raportowania danych dotyczących pacjentów covidowych wiązał usługodawców jedynie w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Informacje były raportowane w postaci elektronicznej w terminach do 7. dnia każdego miesiąca bądź co roku do 15 lub 31 stycznia, w zależności od wielkości podmiotu, jak też jego specyfiki.

W § 4 pkt 1 rozporządzenia utrzymano przepis dotyczący przekazywania informacji co miesiąc do 7. dnia każdego miesiąca o wyrobach medycznych i środkach ochrony osobistej dotyczący szpitali.

Czytaj więcej na temat telemedycyny i e-usług w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 83% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.