Czy warto zawierać ugody z NFZ

NFZ skierował do niektórych lekarzy wezwania do ugody. W ten sposób w większości przypadków dochodzi roszczeń z tytułu umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej lub upoważniających do wystawiania recept na leki refundowane. Co można zyskać, podpisując ugodę z NFZ?
Wezwanie do próby ugodowej jest formą postępowania pojednawczego i jednym z przejawów polubownego rozwiązywania sporów. Zmierza do zawarcia ugody sądowej bez wszczynania postępowania procesowego. Instytucję wezwania do próby ugodowej szczegółowo określają przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nimi strony mogą zawrzeć ugodę zarówno w sprawach majątkowych, jak i niemajątkowych. Jednak sprawy takie muszą się nadawać do ugodowego załatwienia, tj. muszą dotyczyć spraw, którymi strony mogą swobodnie dysponować. Z wezwaniem do próby ugodowej mogą wystąpić wszystkie podmioty, bez żadnych ograniczeń.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.