
Dodatkowe środki na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek
W rozporządzeniu ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej opisano proces otrzymywania przez świadczeniodawców dodatkowych środków na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki i położne.

Pracodawcy RP: wzrost wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych zdestabilizuje sytuację finansową szpitali
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Polską Federacją Szpitali po raz kolejny wyrazili obawy o zgodność z prawem proponowanego mechanizmu wzrostu wynagradzania pielęgniarek i położnych. Obawy budzi też możliwość jego realizacji. Pracodawcy uważają, że będzie to zbyt dużym obciążeniem dla zarządzających placówkami.

Porozumienie między przedstawicielami pielęgniarek i położnych a ministrem zdrowia
Minister zdrowia wraz ze środowiskiem pielęgniarek i położnych wypracował porozumienie. Jest ono gwarancją wzrostu wynagrodzeń i zakończenia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Ponadto przewiduje średni wzrost wynagrodzeń, w ciągu czterech lat, o kwotę 1600 złotych.

Minister zdrowia: podwyżki dla pielęgniarek od września
Ministerstwo Zdrowia, doceniając rolę pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia w Polsce, podejmuje szczególnie intensywne, wielokierunkowe działania, aby spowodować zwiększenie liczby zatrudnionych pielęgniarek i położnych, a także poprawić status materialny pielęgniarek i położnych, stosownie do finansowych możliwości budżetu państwa i płatnika, jakim jest Narodowy Fundusz Zdrowia, uwzględniając jednak także potrzeby innych zawodów medycznych.

Dyskryminacja płacowa – jak odpierać zarzuty
Kluczowym elementem sporu o dyskryminację w zakresie wynagradzania jest porównanie zakresu obowiązków pracowników, którzy zdaniem pozywającego pracownika zarabiają lepiej od niego.

Dodatek covidowy za każdą godzinę pracy
Personel medyczny otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Poznaj szczegóły nowelizacji poleceń ministra zdrowia w zakresie zasad przyznawania dodatków związanych z epidemią COVID-19.

Nowe zasady wypłaty dodatków covidowych
Resort zdrowia doprecyzował, jak i komu wypłacać dodatek covidowy. Jasne zasady mają pomóc go wypłacać zgodnie z prawem i bez ryzyka zwrotu środków. Co jednak, gdy wcześniej doszło do błędów? Poznaj nowe zasady wypłaty dodatku covidowego.

Jednorazowy dodatek covidowy. Którzy pracownicy są do niego uprawnieni?
Dodatkowe świadczenie w wysokości 5.000 zł – zwane świadczeniem lub dodatkiem covidowym – to jeden z przywilejów względem osób pracujących w szczególnych warunkach narażenia na wirusa SARS-CoV-2. Sprawdź, kto ma prawo do tego jednorazowego dodatku covidowego.

Dodatek covidowy dla pracowników niemedycznych
Określone grupy personelu pomocniczego otrzymają dodatek covidowy w wysokości 5 tys. zł. Jakie dokumenty powinien złożyć kierownik podmiotu leczniczego, aby NFZ wypłacił dodatek covidowy?

Dodatek covidowy – rozwiewamy wątpliwości związane z jego wypłatą
Regulacje prawne wprowadzające dodatek covidowy nie są jasne i rodzą wiele wątpliwości. Wielu dyrektorów zastanawia się czy właściwie go wypłaca. Poznaj wskazówki eksperta dotyczące wypłaty dodatku covidowego.