Wstrząs po podaniu szczepionki – poznaj schemat postępowania

Szczepienie przeciw COVID-19, tak jak inne szczepienia, może powodować reakcję anafilaktyczną. Bardzo rzadko możesz mieć do czynienia z niepożądanym odczynem poszczepiennym. Sprawdź, jak rozpoznać reakcję czy wstrząs anafilaktyczny, i jak postępować z takim pacjentem.
W przypadku problemów po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 należy szybko rozpoznać reakcję anafilaktyczną na podstawie takich objawów, jak ich nagły początek i gwałtowna progresja objawów, zagrażające życiu zaburzenie: drożności dróg oddechowych lub oddychania lub krążenia. U pacjenta mogą również wystąpić zmiany skórne lub na błonie śluzowej, takie jak: rumień, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy.
Jeśli u pacjenta wystąpiły objawy reakcji anafilaktycznej, należy postępować zgodnie ze schematem ABCDE, który oznacza:
- Airway – drogi oddechowe,
- Breathing – oddychanie,
- Circulation – krążenie,
- Disability – upośledzenie funkcji organizmu,
- Exposure – narażenie.
W przypadku wystąpienia objawów lekarz, pielęgniarka bądź ratownik medyczny musi potwierdzić diagnozę przez nagły początek objawów, zagrożenie życia z powodu problemów z drożnością dróg oddechowych, oddychaniem lub krążeniem oraz wystąpieniem zmian skórnych.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.