Czy trzeba aktualizować ocenę ryzyka o nowy czynnik biologiczny, jakim jest koronawirus

/appFiles/site_102/images/autor/rB5gNiJDkQG2oyY.jpeg

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 29 kwietnia 2021
Czy trzeba aktualizować ocenę ryzyka o nowy czynnik biologiczny, jakim jest koronawirus

Przepisy nie regulują sposobu przeprowadzenia aktualizacji oceny ryzyka zawodowego w zakresie dotyczącym koronawirusa. Czy wobec tego trzeba ponownie aktualizować ocenę ryzyka zawodowego w zakresie dotyczącym wirusa SARS-CoV-2, jeśli pracodawca już to zrobił przed wejściem w życie przepisów dotyczących szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy? 

Raz przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego nie oznacza, że będzie ona aktualna przez czas nieokreślony. Obowiązkiem pracodawcy jest bowiem monitorowanie środowiska pracy i wszelkich rodzajów ryzyka, jakie wiążą się z wykonywaną pracą.

Pracodawca ocenia ryzyko zawodowe występujące przy wykonywanych pracach, w tym w kontekście narażenia pracownika na czynniki biologiczne.

Stosunkowo nowym wyzwaniem dla pracodawców jest koronawirus – jako zagrożenie biologiczne destrukcyjnie wpływające na procesy pracy oraz wypracowaną wcześniej organizację pracy.

Obowiązkiem pracodawców jest aktualizacja oceny ryzyka zawodowego w kontekście koronawirusa, co wynika z przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z 11 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki.

Co jednak w przypadku, gdy pracodawca przeprowadził taką aktualizację wcześniej – zanim ten obowiązek formalnie i bezpośrednio wprowadzono w przepisach?

Odnosząc się do tej wątpliwości należy przyjąć, że nie ma potrzeby przeprowadzania ponownej aktualizacji oceny ryzyka – w związku z wejściem w życie rozporządzenia. Wynika to z tego, że przepisy rozporządzenia nie zawierają (celowo lub przez przeoczenie) regulacji przejściowych, z których wynikałaby utrata ważności wcześniejszych aktualizacji oceny ryzyka o nowy czynnik biologiczny.

Pozostało jeszcze 68% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.