Kiedy lekarz jest zwolniony z tworzenia planów kapitałowych

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 7 maja 2021
Kiedy lekarz jest zwolniony z tworzenia planów kapitałowych

Najmniejsze podmioty zatrudniające, będące mikroprzedsiębiorcami, mogą skorzystać z ustawowego zwolnienia z obowiązku stosowania przepisów ustawy o PPK. Jest to jedyna grupa pracodawców, która ma możliwość całkowitego „wyłączenia się” z procesu tworzenia PPK. Sprawdź, jakie musisz spełnić warunki, aby tak się stało.

Po pierwsze pracodawca ma obowiązek poinformowania osób w wieku od 55 do 69 lat o tym, że mogą one przystąpić do PPK. Pracodawca nie może więc tego przemilczeć, „licząc” na to, że takie osoby nie złożą wniosków o uczestnictwo w programie.

Po drugie, pracodawca nie może w jakikolwiek sposób zniechęcać pracowników do uczestnictwa w PPK (np. składając im propozycję uzyskania premii w zamian za rezygnację). Odnosi się to osób zatrudnionych w każdym podmiocie, ale u mikroprzedsiębiorców jest szczególnie istotne, rezygnacje bowiem wszystkich osób zatrudnionych dają pracodawcy możliwość „zwolnienia się” z obowiązku tworzenia PPK. Za zniechęcanie osób zatrudnionych do uczestnictwa w PPK pracodawca może otrzymać karę grzywny do 1,5% budżetu wynagrodzeń za poprzedni rok obrotowy.

Warto, aby mikroprzedsiębiorca, który na 23 kwietnia 2021 r. spełniał warunki zwolnienia z obowiązku tworzenia PPK, sporządził odpowiedni protokół/notatkę, w którym sprecyzuje, dlaczego PPK nie zostało utworzone. W treści dokumentu warto powołać się na art. 13 ustawy o PPK, który daje pracodawcy możliwość zwolnienia z obowiązku tworzenia PPK. Załącznikiem do protokołu powinny być deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK złożone przez wszystkie osoby zatrudnione w wieku 18-54 lata.

Jeżeli jednak przed tym terminem chociaż jedna osoba wyrazi chęć uczestnictwa w PPK, pracodawca dla niej ma obowiązek utworzyć PPK, tj. podpisać umowę o zarządzanie PPK (najpóźniej 23 kwietnia 2021 r.), a do 10 maja 2021 r. zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.

Czytaj więcej na temat zarządzania finansami w ochronie zdrowia i podatków w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 61% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.