Jak zlikwidować niepodjęty depozyt po zmarłym

W przypadku niepodjętego po zmarłym pacjencie depozytu należy poinformować i wezwać osoby uprawnione do odbioru tych rzeczy. Jeżeli nie wiadomo, kogo powiadomić, placówka może rozpocząć poszukiwania spadkobierców, np. w gminie ostatniego miejsca zamieszkania pacjenta.
Pacjent przebywający w szpitalu ma prawo do przechowywania rzeczy w depozycie (art. 39 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta). Koszty realizacji tego prawa ponosi ten podmiot leczniczy, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej. Szczegółowe kwestie związane z zakresem spisu przedmiotów oddawanych do depozytu, sposobem zabezpieczenia przedmiotów oddanych do depozytu, a także sposobem i warunkami prowadzenia i przechowywania księgi depozytów określa rozporządzenie ministra zdrowia z 30 lipca 2009 r. w sprawie prowadzenia depozytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.
Czytaj więcej na temat zasad udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.