Jak wygląda procedura w przypadku wypadku śmiertelnego w placówce

W placówkach medycznych, gdzie dominują urazy w zakresie zranień ostrymi narzędziami, nie można wykluczyć wypadków ciężkich, zbiorowych, a nawet śmiertelnych. Jakie są różnice między tymi wypadkami? Jakie obowiązki się z tym wiążą?
- Za śmiertelny wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego zastąpiła śmierć poszkodowanego w okresie sześciu miesięcy od zdarzenia. Z tej definicji wynika więc, że aby mówić o wypadku śmiertelnym, skutek śmiertelny nie musi nastąpić w bardzo bliskim okresie od zdarzenia (w jednej chwili lub w tym samym dniu).
- Niezależnie od ciężaru gatunkowego zdarzenia obowiązkiem prawnym poszkodowanego jest zawiadomienie o wypadku. Ten obowiązek powinna spełnić osoba, która uległa wypadkowi, przyjmując oczywiście, że stan zdrowia jest na tyle dobry, że złożenie takiego osobistego zawiadomienia jest możliwe.
- Jeżeli ze względów zdrowotnych w związku z odniesionym urazem nie ma możliwości złożenia zawiadomienia bezpośrednio, o wypadku powinien zameldować świadek zdarzenia.
- Czytaj więcej na temat zatrudniania i spraw pracowniczych w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.