Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w szpitalach – zmiany od 1 lipca 2017 r.

Dodano: 16 maja 2017

Od 1 lipca całkiem zmieni się treść załącznika nr 5 do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej - Wykaz świadczeń gwarantowanych nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz warunki ich realizacji. Do konsultacji trafił właśnie projekt zakładający istotne zmiany w tym zakresie.

W projekcie rozdzielono zakresy świadczeń gwarantowanych na realizowane tylko w warunkach ambulatoryjnych oraz takie, które mogą być realizowane zarówno w warunkach ambulatoryjnych jak i w miejscu zamieszkania pacjenta.

Z danych przekazywanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że świadczenia realizowane w miejscu zamieszkania pacjenta w ostatnim roku wynosiły 4% wszystkich świadczeń udzielonych w ramach NiŚOZ. A zatem utrzymywanie zespołów wyjazdowych nie jest konieczne na obszarze działania wszystkich podmiotów leczniczych. Dostępność takich zespołów ma być zagwarantowana z uwzględnieniem zapotrzebowania na takie świadczenia w danym regionie.

Warunki, jakie ma spełniać placówka medyczna określono oddzielnie dla tych, którzy będą organizować zespoły wyjazdowe, jak i dla tych, którzy nie będą realizować kontraktu w tym zakresie. W załączniku uwzględniono również zmianę umożliwiającą szpitalom realizowanie kontraktów w zakresie NiŚOZ.

Równocześnie rozpoczęły się konsultacje projektu rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego zmian w przepisach dotyczących świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Zgodnie z nowymi przepisami nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma być udzielana w szpitalach zakwalifikowanych do poziomów 1-3 i 5 sieci szpitali.  

Konieczność zmian wynika z wejścia w życie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) świadczeń opieki zdrowotnej i przekazania do kompetencji szpitali również świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »