Rząd przyjął nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 7 lutego 2024

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), co zapowiada istotne zmiany w organizacji opieki onkologicznej w Polsce. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na konieczność dostosowania przepisów do aktualnych potrzeb sektora zdrowia oraz zapewnienia ciągłości dostępu do terapii onkologicznych dla pacjentów.

Ustawa o KSO, która weszła w życie w ubiegłym roku, miała na celu usprawnienie i zintegrowanie opieki onkologicznej w kraju. Jednak, jak podkreśla Kosiniak-Kamysz, niezbędne akty wykonawcze nie zostały przygotowane przez poprzedni rząd, co utrudniało pełne wdrożenie ustawy. W efekcie rząd zdecydował o przesunięciu terminów wejścia w życie kluczowych założeń ustawy, aby umożliwić kontynuację terapii onkologicznych bez ograniczeń.

Co zmienia nowelizacja?

Nowelizacja zakłada przede wszystkim odroczenie terminu pierwszej kwalifikacji placówek medycznych do KSO do 31 marca 2025 r. Celem jest zapewnienie Narodowemu Funduszowi Zdrowia (NFZ) odpowiedniego czasu na dokładną weryfikację podmiotów leczniczych oraz przygotowanie przez nie zasobów kadrowych i organizacyjnych. Dzięki zmianom szpitale będą miały więcej czasu na dostosowanie się do wymogów ustawy.

Ponadto projekt przewiduje przesunięcie obowiązku przekazywania danych o opiece onkologicznej przez podmioty wchodzące w skład KSO z 1 kwietnia 2024 r. na 1 kwietnia 2025 r. Nowelizacja wprowadza również opóźnienie w wejściu w życie przepisów dotyczących centralnej e-rejestracji na świadczenia onkologiczne, co ma nastąpić 1 lipca 2025 r.

Cele i oczekiwania

Celem nowelizacji jest nie tylko zabezpieczenie dostępu do kompleksowej opieki onkologicznej dla pacjentów, lecz także zapewnienie, że proces ten przebiega według jasno określonych standardów na każdym etapie leczenia.

KSO ma za zadanie usprawnić system opieki onkologicznej, tworząc hierarchię placówek medycznych, gdzie każdy poziom zapewnia dostęp do określonych procedur leczenia, od chirurgii po chemioterapię.

Nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej to krok w stronę zapewnienia ciągłości i dostępności opieki onkologicznej w Polsce. Przez przesunięcie terminów i dostosowanie przepisów do realiów sektora zdrowia rząd dąży do optymalizacji procesu leczenia nowotworów, co ma bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia pacjentów onkologicznych.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy