Rząd przyjął ustawę o zdrowiu publicznym

Dodano: 7 lipca 2015

Polskie społeczeństwo od 25 lat żyje coraz dłużej i w lepszym zdrowiu, to jednak sytuacja wciąż nie jest zadowalająca. Umieralność i przeciętna długość życia Polaków pozostają na niższym poziomie niż średnia unijna. Wśród największych zagrożeń są choroby cywilizacyjne: schorzenia układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, uzależnienia, choroby układu oddechowego, cukrzyca czy choroby psychiczne. Dlatego konieczna jest ustawa o zdrowiu publicznym i Narodowy Program Zdrowia.

Podstawą do podejmowanych działań będzie dokument strategiczny dla zdrowia publicznego, czyli Narodowy Program Zdrowia (NPZ). Program będzie ustanawiany na czas nie krótszy niż okresy pięcioletnie – pierwszy zostanie przyjęty na lata 2016-2020. Wynika to z tego, że działania profilaktyczne, promujące zdrowie, poprawiające stan wiedzy społeczeństwa na temat zdrowia, postaw i zachowań prozdrowotnych, są działaniami długofalowymi i muszą być podejmowane systematycznie.

W 2016 roku na NPZ rząd przeznaczy 140,7 mln zł. NPZ pozwoli skuteczniej zapobiegać chorobom oraz przyczyni się do wzmocnienia i podniesienia jakości zdrowia obywateli. Osiągnięte to zostanie m.in. przez kampanie edukacyjne, promowanie spożycia zdrowych produktów, pomoc w leczeniu uzależnień od tytoniu i alkoholu, wspieranie osób z problemami zdrowia psychicznego (depresja, zaburzenia nerwicowe), wczesną diagnostykę chorób i rozwój badań naukowych. Nowym zadaniem, ujętym w NPZ, będzie program profilaktyki otyłości, nieobjęty obecnie finansowaniem.

Realizacja zadań przewidzianych w ustawie i NPZ może doprowadzić do korzystnych zmian zdrowotnych, w tym m.in. do: zmniejszenia odsetka palących o 2 proc do 2020 r., zatrzymania wzrostu otyłości i cukrzycy do 2025 r., zmniejszenia liczby osób pijących szkodliwie alkohol o 10 proc. do 2025 r. Długofalowym efektem będzie wydłużenie życia mężczyzn do 78 lat i kobiet do 84 lat w 2030 r. oraz zmniejszenie różnicy w przeciętnej długości życia między kobietami a mężczyznami z 8 do 6 lat. Przewidziane w niej rozwiązania wzmocnią mechanizmy służące diagnozowaniu problemów zdrowia publicznego, zmniejszą skalę występowania głównych czynników ryzyka powstawania chorób oraz zwiększą możliwości ich wczesnego wykrywania.

Źródło: premier.gov.pl

 

 

Słowa kluczowe:
zdrowie publiczne

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »