Przypominamy, że każdy szpital, który ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), ma obowiązek zapewnienia kompleksowej opieki zdrowotnej. Obejmuje to zarówno wykonanie niezbędnych badań, jak i przeprowadzenie procedur medycznych związanych z udzielaniem tych świadczeń.
Rzecznik Praw Pacjenta przypomina szpitalom: pacjent ma prawo do kompleksowej opieki
Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do szpitali i przychodni przyszpitalnych z ważnym przypomnieniem. Odsyłanie pacjentów do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w celu wykonania badań, wystawienia zwolnień lekarskich czy przepisania bezpłatnych leków dla seniorów i dzieci narusza prawa pacjenta.
Kompleksowa opieka zdrowotna: obowiązek szpitali
Każdy szpital i przychodnia przyszpitalna mająca umowę z NFZ, musi zapewnić pacjentom kompleksową opiekę zdrowotną. Oznacza to, że szpital jest odpowiedzialny za wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych, diagnostyki obrazowej oraz wszelkich procedur medycznych. Pacjent nie może być odsyłany z powrotem do lekarza POZ w celu wykonania dodatkowych badań lub uzyskania zaświadczenia o zdolności do operacji. Takie działania są niezgodne z prawem.
Zwolnienia lekarskie: odpowiedzialność lekarza szpitala
Wystawianie zwolnień lekarskich po hospitalizacji jest obowiązkiem lekarza szpitala, a nie lekarza POZ. To lekarz szpitala ma pełną wiedzę o stanie zdrowia pacjenta i to on powinien wystawić zwolnienie lekarskie, jeśli stan zdrowia pacjenta tego wymaga. Przerzucanie tej odpowiedzialności na POZ jest nieuzasadnione i sprzeczne z prawami pacjenta.
Recepty na bezpłatne leki: obowiązek lekarza szpitala
Wystawianie recept na bezpłatne leki dla seniorów i dzieci także należy do obowiązków lekarza szpitala. Pacjenci mają prawo do bezpłatnego zaopatrzenia w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne na podstawie recepty wystawionej przez lekarza ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarza po zakończonym leczeniu szpitalnym. Szpital nie może kierować pacjentów do lekarza POZ w celu uzyskania takich recept.
Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że pacjenci mają prawo do kompleksowej opieki zdrowotnej w ramach leczenia szpitalnego i przyszpitalnego. Odsyłanie ich do lekarzy POZ w celu uzyskania dodatkowych świadczeń jest niezgodne z prawem i narusza ich prawa. Szpitale i przychodnie przyszpitalne muszą zapewniać pełną opiekę swoim pacjentom zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur