Sejmowa komisja zdrowia: 216 mln zł dochodów na zdrowie w budżecie

Dodano: 7 stycznia 2016

Projekt budżetu w części 46 - zdrowie - przewiduje 216 mln zł dochodów, co oznacza ich utrzymanie na poziomie z 2015 r. (wzrost o 0,3%). 

Dochody pochodzą m.in. z opłat uzyskanych przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych; działalności Inspekcji Sanitarnej oraz opłat za koncesje i licencje wydawane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Plan wydatków budżetowych w części dotyczącej zdrowia wynosi ok. 4,5 mld zł, co stanowi 107,1% planu na 2015 r.

Wzrost wydatków spowodowany jest m.in. zwiększeniem nakładów na programy polityki zdrowotnej m.in. leczenia chorych na hemofilie i pokrewne skazy krwotoczne, dotację dla szkół medycznych oraz podwyżki.

Dodatkowe wydatki to także np. zwiększenie dotacji dla samorządów zawodów medycznych oraz zabezpieczenie środków na program dotyczący prokreacji.

Wśród rezerw celowych zapisano kontynuowanie i utrzymanie systemów informatycznych w ochronie zdrowia (ok. 66 mln zł), a także wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 lat (125 mln zł).

Sejmowa komisja zdrowia nie zaakceptowała żadnej ze zgłaszanych poprawek dotyczących m.in wzrostu wynagrodzeń dla diagnostów laboratoryjnych czy fizjoterapeutów.

Słowa kluczowe:
projekt budżetuzdrowie

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »