Senat odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 4 kwietnia 2023
Senat odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej

Senat 30 marca 2023 r. podjął decyzję o odrzuceniu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Spośród 95 senatorów, 50 zdecydowało się poprzeć stanowisko przeciwne ustawie, 44 było przeciw, a 1 wstrzymała się od głosu.

W trakcie debaty przewodnicząca Komisji Zdrowia, a zarazem sprawozdawczyni ustawy – senator Beata Małecka-Libera – przedstawiła swoje zastrzeżenia do projektu. Według niej dokument jest „niespójnym zlepkiem” różnych przepisów bez powiązania ze sobą, stanowi również kolejny etap centralizacji służby zdrowia.

Senator zwróciła uwagę na „druzgocącą” opinię wydaną przez senackie Biuro Legislacyjne, które stwierdziło, że ustawa budzi zasadnicze zastrzeżenia natury systemowej i konstytucyjnej. Według niej, na tym etapie procedowania ustawy nie jest możliwe ich usunięcie. Ponadto, środowiska lekarskie, medyczne i pacjenckie przedstawiły krytyczną ocenę ustawy, co podzieliło większość senatorów.

Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta przewidywał wprowadzenie obowiązkowej autoryzacji dla podmiotów leczniczych, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Autoryzację miał wydawać na 5 lat prezes NFZ i miała ona stanowić potwierdzenie spełnienia warunków odnośnie do miejsca udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, personelu medycznego, wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną. W konsekwencji, Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia utraciłoby swoje zadania w zakresie akredytacji.

Ustawa wprowadzałaby również obligatoryjny od 2025 roku wewnętrzny system zarządzania jakością i bezpieczeństwem, tj. monitorowanie tzw. zdarzeń niepożądanych. Podmioty wykonujące działalność leczniczą, np. szpitale, miałyby nowy obowiązek monitorowania, identyfikowania, zgłaszania i rejestrowania zdarzeń niepożądanych oraz analizowania ich przyczyn.

Ponadto ustawa przewidywała mechanizmy ochrony personelu medycznego w związku ze zgłoszeniem zdarzenia niepożądanego, co miało zachęcać do ujawniania możliwie jak największej liczby takich zdarzeń, bez obawy o ewentualne sankcje i działania represyjne.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy