Służby medyczne pod większą ochroną – są wytyczne prokuratora generalnego

Dodano: 24 stycznia 2019

Rośnie liczba agresywnych zachowań wobec osób, które na co dzień ratują i chronią zdrowie ludzkie. Problem ograniczonych możliwości zapewnienia zespołowi bezpieczeństwa dostrzegł Prokurator Generalny, który wydał stosowne wytyczne nr 9/2018 w sprawie zasad prowadzenia postępowań o przestępstwa na szkodę osób wchodzących w skład zespołów ratownictwa medycznego oraz osób udzielających świadczeń zdrowotnych w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Wytyczne mają zastosowanie w stosunku do każdej osoby udzielającej pierwszej pomocy – każdego, kto znajduje się na miejscu zdarzenia i podejmuje czynności w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w tym także naturalnie wobec ratowników medycznych, lekarzy oraz pielęgniarek, narażonych na agresję słowną i fizyczną.

Uzasadnieniem do ich wprowadzenia jest przede wszystkim podejmowanie przez służby medyczne czynności ratunkowych w miejscach niebezpiecznych i względem ludzi znajdujących się pod wpływem różnych substancji, takich jak alkohol czy środki odurzające. Uwzględniono przy tym problem ograniczonych możliwości zapewnienia zespołowi bezpieczeństwa.

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »