Spółki pracownicze ratunkiem przed likwidacją

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 11 stycznia 2014
Spółki pracownicze ratunkiem przed likwidacją

Województwo warmińsko-mazurskie jest niekwestionowanym liderem w efektywnym przekształcaniu placówek medycznych w spółki pracownicze. I notuje w tym zakresie same sukcesy.

Przejęcie przychodni lub szpitala przez spółki pracownicze to nie tylko sposób na rozwiązanie ewentualnych problemów finansowych placówki medycznej, ale także szansa na poprawę jakości obsługi pacjentów i zadowolenie lekarzy oraz personelu medycznego. To także istotny wkład w unowocześnienie bazy – w przypadku szpitali oraz zaplecza medycznego – dla przychodni.

Nie bez znaczenia jest także możliwość samodzielnego wnioskowania przez spółkę pracowniczą o dofinansowanie planowanych przedsięwzięć z funduszy UE. Jeżeli jednak spółka jest dzierżawcą majątku ruchomego i nieruchomości od samorządu, wówczas przy wypełnianiu szczegółowych wytycznych dla wnioskodawców przed złożeniem wniosku o dofinansowanie musi dołączyć zgodę na np. przebudowę pomieszczenia, w którym przykładowo znajdzie się nowoczesny aparat rentgenowski, a wymaga to dokonania konkretnych, choć być może niewielkich, inwestycji. Ale zazwyczaj samorząd „od ręki” wyraża zgodę na przebudowę.

Przekształcenie w spółkę pracowniczą

Czasami powołanie spółki pracowniczej jest jedynym ratunkiem dla obrony przed likwidacją przychodni lub szpitala.

Dzięki decyzji samorządu województwa wydanej ponad dwa lata temu o przekształceniu zadłużonego Obwodu Lecznictwa SPZOZ w Bydgoszczy, udało się nie tylko stworzyć dużą przychodnię wielospecjalistyczną – największą w Bydgoszczy, dysponującą trzynastoma poradniami, nie licząc przychodni przyszpitalnych - ale także utrzymać zatrudnienie dla prawie stu pracowników. A pacjenci uzyskali szybki i bezpośredni dostęp do najlepszych specjalistów. Przekształcenie w spółkę pracowniczą było jedynym – jak się okazało – najlepszym rozwiązaniem na utrzymanie miejsc pracy dla lekarzy i personelu, ale także – znaczną poprawę jakości świadczonych usług medycznych dla pacjentów.

Sejmik województwa przyjął koncepcję przyszłości rozwoju segmentu publicznej ochrony zdrowia, a jednym z działań, które zaproponowali radni województwa, jest przejmowanie wojewódzkich ambulatoryjnych zakładów opieki zdrowotnej przez spółki pracownicze. - Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przykłada bardzo duże znaczenie do unowocześniania bazy szpitalnej i poprawy jakości usług zdrowotnych dla mieszkańców – zapewnia Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. - Stąd decyzja o przekazaniu kilkunastu już placówek medycznych spółkom pracowniczym. Beata Krzemińska informuje, że przychodnie otrzymują od samorządu regionu bezpłatnie sprzęt medyczny i obiekty, co jest nie bez znaczenia przy rozpoczynaniu działalności przez nowe spółki. - Przykłady zrealizowanych z powodzeniem przekształceń wojewódzkich placówek potwierdzają, że nasza koncepcja jest właściwa – zapewnia rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Dotychczas przekształcono m.in. toruńską Przychodnię Specjalistyczną OLK-MED w Toruniu (teraz jest to Centrum Medyczne OLK-MED), bydgoski Dom Sue Ryder oraz Obwód Lecznictwa SPZOZ w Bydgoszczy (obecnie Centrum Medyczne nad Brdą). Obecnie zmiany organizacyjno-prawne związane z powstaniem spółek pracowniczych prowadzone są m.in. w Bydgoskim Centrum Diabetologii i Endokrynologii w Bydgoszczy oraz w Wojewódzkim Centrum Reumatologii i Rehabilitacji w Bydgoszczy.

Możliwości podnoszenia kwalifikacji

Spółka pracownicza musi dokonać odpowiednich rejestracji i powołać zarząd. Zazwyczaj prezesem i dyrektorem spółki zostaje lekarz, który musi godzić obowiązki wynikające z woli większości pracowników tworzących spółkę z własną praktyką medyczną. Choć jest to zadanie często wymagające wielkiej samodyscypliny to prezes, dyrektor i lekarz w jednej osobie, jest bardzo dobrze wynagradzany – nie może zresztą być inaczej – bo od sprawności zarządzania zależy przyszłość placówek tworzonych przez pracowników.

Jedną z zalet spółki pracowniczej jest możliwość konkurowania z innymi, publicznymi zakładami opieki zdrowotnej w zakresie wysokiej jakości świadczeń medycznych, ale także lepszych możliwości ubiegania się o zewnętrzne dofinansowanie. Poza tym spółki mogą - bez zbędnej biurokracji i konieczności pozyskania zgody właściciela - uczestniczyć w klastrach medycznych, które mają za zadanie nie tylko wspierać placówki medyczne go tworzące lub przystępujące do tej struktury, ale także m.in. inicjować międzynarodowe kontakty. Są też bezcenne przy ubieganiu się o dofinansowanie z programów międzynarodowych, np. Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy czy Polsko-Norweskiej Współpracy Badawczej.

Wśród zalet spółki pracowniczej można wymienić lepszy dostęp – niż w przypadku publicznych placówek – do podnoszenia kwalifikacji przez pracowników, którzy mogą brać udział m.in. w studiach podyplomowych czy wyjazdach studyjnych finansowanych z funduszy UE dla pracowników firm prywatnych.

Oprócz tego spółki mogą także realizować szkolenia dla własnych pracowników, dofinansowane z zewnętrznych funduszy, a dostępne zazwyczaj dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W przypadku pozyskania funduszy unijnych na szkolenia lub inwestycje w placówce, pracownicy spółki mogą otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie, nie ograniczone przepisami, które obowiązują w publicznych placówkach medycznych. Istotne – w przypadku spółek pracowniczych – jest także ograniczenie biurokracji. Księgowość oraz prowadzenie spraw kadrowych i płacowych można powierzyć firmom zewnętrznym, co pozwala na spore oszczędności.

lek. med. Katarzyna Mysłajek-Zalita

prezes zarządu, dyrektor NZOZ Centrum Medyczne „Nad Brdą”

Poprawiła się sprawność zarządcza

Przekształcenie naszej dotychczasowej placówki Obwodu Lecznictwa w Bydgoszczy SPZOZ w spółkę pracowniczą trwało blisko 2 lata. Centrum Medyczne „Nad Brdą" sp. z o.o. rozpoczęło działalność 1 sierpnia 2011 r. Był to doskonały krok, który dał nam możliwość szybkiego i efektywnego rozwoju. Placówka została oddłużona przez samorząd województwa, a jednocześnie wstrzymana została możliwość dalszego zadłużania się, co związane jest  z zapisami Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym obecnie działamy. Poprawiła się znacznie sprawność zarządcza oraz wykorzystanie pracowników i sprzętu. Placówka uzyskała certyfikat ISO 9001:2008.

Mamy możliwość świadczenia usług komercyjnych. Uzyskaliśmy dobrą zdolność kredytową umożliwiającą dalsze decyzje inwestycyjne. Nasi pracownicy jako udziałowcy  aktywnie współdecydują o rozwoju spółki. Nie musimy ogłaszać konkursów na stanowiska pracy, nie obowiązuje nas Prawo zamówień publicznych - to dodatkowe atuty przekształcenia. Mamy też większe możliwości ubiegania się o dotacje z Unii Europejskiej. A jeżeli dodam, że przynosimy dochód - rachunek jest prosty.

 

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak
ekspert z zakresu ochrony zdrowia

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy