Prowadzenie placówki medycznej wiąże się z regularnymi kontrolami ze strony sanepidu. Sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo higieniczne i prawidłowo opracować procedury sanitarne.

Zapobieganie zakażeniom

Epidemia

System zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych: nowe zasady

Szpitale mają nowy obowiązek: muszą co miesiąc składać raporty miesięczne o bieżącej sytuacji epidemiologicznej szpitala. Zmiany wprowadziły zmienione przepisy rozporządzenia w zakresie raportów o bieżącej sytuacji epidemiologicznej szpitala oraz terminów przekazywania ich państwowemu inspektorowi sanitarnemu.

Legioneloza – procedura

Legioneloza: jak chronić zdrowie publiczne i zapewnić bezpieczeństwo środowiskowe – procedura

Legioneloza stanowi w ostatnich dniach istotne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Poznaj procedurę, która dostarcza wytycznych dotyczących rozpoznawania, zgłaszania i zapobiegania legionelozie.

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego – co się zmieni 1 lipca 2023 r.

Od 1 lipca 2023 r. po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej nastąpią znaczne zmiany w przepisach dotyczących rozwiązań związanych z tym stanem. Sprawdź, jakie obostrzenia będą zniesione, jakie zmiany dotyczą obowiązku szczepień dla pracowników ochrony zdrowia i które przepisy z okresu epidemii COVID-19 stracą ważność.

Wymogi sanepidu i kontrole

tempetatura na sali operacyjnej

Jaka temperatura musi być na sali operacyjnej

Mimo że niektóre zabiegi wymagają stosowania obniżonej temperatury, temperatura na sali operacyjnej jest określona w przepisach. W celu zachowania elastyczności w tym zakresie na sali powinny być wdrożone urządzenia pozwalające na regulowanie temperatury. Jakie wymogi dotyczące temperatury musisz spełnić na sali operacyjnej, zwłaszcza w okresie letnim?

Badanie RTG

Nowe przepisy dotyczące ochrony w związku z ekspozycją medyczną

Nowe przepisy dotyczące ochrony niektórych grup pacjentów związane z wykorzystaniem produktów radiofarmaceutycznych lub zamkniętych źródeł promieniowania jonizującego obowiązują od 11 kwietnia 2023 r. Sprawdź, jakie zmiany przyniosą i jak będą wpływać na leczenie pacjentów?

Odpady medyczne

Zasady oznaczania worków z odpadami medycznymi

Inspektorzy sanitarni w czasie kontroli w zakresie oznakowania worków z odpadami medycznymi przed ewentualnym wskazaniem w decyzji pokontrolnej braku spełniania wymogów niewłaściwego magazynowania odpadów powinni sprawdzić, czy są właściwie oznakowane. Sprawdź, czy spełniasz wymogi sanitarne dla oznakowania worków z odpadami medycznymi.

Akredytacja i ISO

Jakość w opiece zdrowotnej

Koncepcje zarządzania jakością. Jak je wykorzystać w placówkach medycznych?

Współczesne definicje „jakości” kładą szczególny nacisk na jej aspekty społeczne oraz właściwości użytkowe. Wysoka jakość oferowanych świadczeń ma szczególne znaczenie w obszarze usług zdrowotnych, ponieważ może przekładać się bezpośrednio na efekt ich udzielania (poprawa bądź pogorszenie stanu zdrowia pacjenta). Jak kształtuje się pojęcie jakości w systemie ochrony zdrowia?

Autoryzacja NFZ

Autoryzacja szpitali: nowy obowiązek kierowników, aby uzyskać kontrakt z NFZ

Nowa ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta wprowadza zasady przeprowadzania wizyty autoryzacyjnej przez Narodowy Fundusz Zdrowia (dalej: NFZ). Warto wiedzieć, jakie uprawnienia ma NFZ w czasie takiej wizyty i jakie prawa ma placówka medyczna w związku z przeprowadzanymi czynnościami.

Usługi medyczne

Ustawa o jakości: nowe zasady autoryzacji i akredytacji

Akredytacja i autoryzacja, zgodnie z ustawą o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, będzie się składać na nowy system jakości tworzony w opiece zdrowotnej. Sprawdź, jakie zmiany czekają placówki medyczne.