Jak wygląda rynek apteczny w Polsce?

/appFiles/site_102/images/autor/w0kdzgcKmDL4tqn.jpeg

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 8 lutego 2024
Jak wygląda rynek apteczny w Polsce?

Rynek apteczny w Polsce jest dynamiczny i rozwinięty. Apteki działają praktycznie w każdej większej miejscowości, a część leków można kupić bez recepty nawet w marketach i dyskontach. Dzięki temu klienci mogą wybierać spośród wielu miejsc, w których kupią niezbędne farmaceutyki. Co jeszcze powinno się wiedzieć o rynku aptecznym w Polsce?

Apteki w Polsce odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu społeczeństwu dostępu do leków i innych produktów farmaceutycznych. Większości leków nie można kupić poza apteką, gdyż nie zezwala na to polskie prawo. Co warto wiedzieć o rynku aptecznym w Polsce? Jakie czynniki wpływają na jego obecny kształt i możliwości przemian w przyszłości?

Apteki sieciowe, internetowe i pozostałe

W Polsce istnieje duża liczba aptek, zarówno ogólnodostępnych, jak i aptek szpitalnych oraz internetowych. Wiele z tych ostatnich należy do sieci aptek, zarządzanych przez różne podmioty i oferujących konkurencyjne ceny na leki bez recepty, suplementy i wyroby medyczne. Inaczej jest w przypadku leków na receptę, które w każdym punkcie mają jednakową cenę zgodną z przewidzianą refundacją. Baza aptek pozwala uzyskać informacje, w których podmiotach dostępny jest dany lek na receptę lub jakie są różnice cenowe pomiędzy lekami nieobjętymi regulacjami refundacyjnymi. Konkurencja pomiędzy aptekami prowadzi zatem głównie do różnic w jakości obsługi klienta i ogólnej oferty produktów dostępnych w danej aptece.

Regulacje prawne kluczowym czynnikiem rozwoju rynku aptecznego w Polsce

Rynek apteczny w Polsce podlega rygorystycznym regulacjom prawno-farmaceutycznym. Wiele przepisów dotyczy m.in. warunków prowadzenia aptek, obrotu lekami, reklamy leków oraz kwalifikacji personelu farmaceutycznego. Sprzedaż leków w aptece nie może być prowadzona przez przypadkową osobę, gdyż wykształcenie w kierunku farmaceutycznym jest obowiązkowe. Rolą farmaceuty jest bowiem nie tylko sprzedawanie leków, ale i edukowanie pacjentów, udzielanie porad dotyczących stosowania preparatów dostępnych bez recepty, czy też interakcji z innymi lekami.

Regulacje prawne nie przewidują ograniczeń w zakładaniu aptek online, jednak zabraniają sprzedaży leków na receptę bez okazania recepty wystawionej przez lekarza. Pacjent ma obowiązek ją dostarczyć do apteki osobiście, dlatego wiele aptek online prowadzi punkty stacjonarne i w nich oferuje leki na receptę, a przez Internet oferuje pozostałe preparaty.

Słowa kluczowe:
apteki

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy