Jak zapewnić zrównoważony rozwój w placówce medycznej

/appFiles/site_102/images/autor/4yzTfe3isHXqnCu.jpeg

Autor: Marta Chalimoniuk-Nowak

Dodano: 21 lipca 2021
Jak zapewnić zrównoważony rozwój w placówce medycznej

O koncepcji zrównoważonego rozwoju mówi się ostatnio w dwóch wymiarach –działaniach proekologicznych i o temacie, który w obliczu pandemii koronawirusa zszedł na dalszy plan. Czy jednak problemy ekologiczne i lokalne mogą stać się drugoplanowe? Które placówki powinny dbać o zrównoważony rozwój? 

  • „Zielone placówki medyczne” to te, które dążą do minimalizacji wpływu na środowisko, zarówno pod względem efektywnego gospodarowania energią, redukcji marnotrawienia zasobów naturalnych, jak i poprawy zarządzania odpadami. Infrastruktura medyczna staje się bardziej przyjazna dla środowiska i ludzi.

  • Oprócz aspektów ekologicznych, zrównoważony rozwój placówek medycznych uwzględnia także poprawę jakości usług medycznych dla pacjentów, warunków pracy dla personelu oraz racjonalne zarządzanie finansowe. Efektywność procedur i planów odgrywa istotną rolę.

  • Wdrożenie zrównoważonego rozwoju w placówkach medycznych wiąże się z wyzwaniami finansowymi i organizacyjnymi, obejmując takie obszary jak odnawialne źródła energii, recykling, redukcja odpadów medycznych, efektywność transportu i jakość żywności. Wymaga to zmian kultury organizacyjnej, długofalowego planowania i zaangażowania pracowników oraz partnerstw zewnętrznych.

Pozostało jeszcze 86% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.