Jakie korzyści daje bezigłowa biopsja wątroby

Dodano: 5 stycznia 2015
Jakie korzyści daje bezigłowa biopsja wątroby

Włóknienie, czyli – najprościej definiując - zwiększenie ilości tkanki łącznej (kolagenu) w wątrobie, jest objawem chorobowym. W diagnostyce nieinwazyjna metoda oceny włóknienia tkanek daje pacjentom szansę uniknięcia dolegliwej oraz obciążonej ryzykiem biopsji. Takie nieinwazyjne badanie elastograficzne wykonywane jest FibroSkanem.

Zaistnienie zmian chorobowych wątroby tradycyjnie lekarz sprawdzał przez ucisk palcami. W ten sposób oceniał twardość i spoistość narządu. Elastografia jest natomiast nowoczesną metodą diagnostyczną, czyli cyfrowym systemem zastępującym klasyczną metodę.

Pierwsze próby wykorzystania elastografii w diagnostyce obrazowej miały miejsce pod koniec XX wieku. Natomiast pierwszym urządzeniem do elastografii dynamicznej jest FibroScan (transient elastography). Do klinicznego stosowania został wprowadzony w 2003 roku. W tej chwili jest już powszechnie wykorzystywany do oceny włóknienia wątroby. We Francji, gdzie powstała ta metoda badania, w ostatnich latach liczbę wykonywanych biopsji wątroby zmniejszono o połowę. W Polsce co roku wykonywanych jest już łącznie kilka tysięcy badań tym urządzeniem.

Czytaj więcej na temat nowych technologii w ochronie zdrowia w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 75% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.