Jak usprawniono procesy o błędy medyczne

Wzrasta liczba prowadzonych spraw o błędy medyczne. W prokuraturach okręgowych i rejonowych od ponad roku działają specjalne działy do tego typu spraw. Sprawdź, czy poprawiło to jakość prowadzenia postępowań karnych o błędy medyczne.
Od 15 kwietnia 2016 r. w prokuraturach regionalnych tworzone są działy obejmujące swoim zakresem prowadzenie i nadzorowanie spraw dotyczących błędów medycznych, których skutkiem jest śmierć człowieka (§ 27 ust. 2 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 7 kwietnia 2016 r. Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, dalej rozporządzenie). Na poziomie prokuratur okręgowych mogą być tworzone działy zajmujące się prowadzeniem i nadzorowaniem spraw dotyczących błędów medycznych, których skutkiem jest ciężkie uszkodzenie ciała człowieka (§ 29 ust. 2 rozporządzenia). Z tych przepisów wynika jednoznacznie, że nie ma obowiązku powołania działu ds. błędów medycznych. Wprowadzono jedynie możliwość jego utworzenia w prokuraturze regionalnej lub okręgowej. Jeżeli prokuratura regionalna lub okręgowa nie utworzy takiego działu, prokurator regionalny lub odpowiednio okręgowy może powierzyć prowadzenie i nadzorowanie tego typu spraw jednemu lub kilku prokuratorom. Oznacza to, że decyzja o powołaniu działu do spraw błędów medycznych należy do prokuratora regionalnego lub okręgowego.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.