Jak zostać sygnalistą w placówce medycznej

Przepisy ustawy o ochronie sygnalistów wchodzą w życie 25 września. Sprawdź, kto i jakie nieprawidłowości może zgłaszać w związku z działalnością placówek ochrony zdrowia.
Ustawa o ochronie sygnalistów wprowadza regulacje dotyczące ochrony osób zgłaszających lub publicznie ujawniających informacje o naruszeniach prawa, do których doszło lub może dojść w kontekście związanym z pracą.
Sygnalistą może być każda osoba powiązana z placówką medyczną, taka jak pracownik, wolontariusz czy lekarz na kontrakcie, która uzyskała informacje o nieprawidłowościach, np. w zakresie zamówień publicznych, ochrony danych osobowych, korupcji czy zdrowia publicznego.
Ochrona przewidziana ustawą nie obejmuje jednak informacji związanych z tajemnicą zawodową zawodów medycznych, a placówki mają obowiązek wdrożyć procedury umożliwiające bezpieczne zgłaszanie takich przypadków oraz zabezpieczenie sygnalistów przed działaniami odwetowymi.
Obejrzy webinar:
Czytaj też:
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.