Jakie są zasady udostępniania informacji publicznej

/appFiles/site_102/images/autor/X2NJuhFfyD0tve7.jpeg

Autor: Karolina Kuźnik

Dodano: 10 marca 2022
Jakie są zasady udostępniania informacji publicznej

Powszechnie przyjęto, że zobowiązane do udostępnienia informacji publicznej są tylko organy administracji publicznej w zakresie wykonywanych przez nie zadań. Tymczasem prywatne szpitale często nie mają świadomości, że również są objęte takim obowiązkiem. Poznaj szczegóły związane z udostępnianiem informacji publicznej.

Obowiązujące prawo do informacji publicznej ma charakter fundamentalny. Jest ono zagwarantowane już w Konstytucji RP.

Ustawa o dostępie do informacji publicznej stanowi, że każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną i podlega udostępnieniu na zasadach określonych w tej ustawie.

Prawo to przysługuje każdej osobie i w praktyce najczęściej wykorzystywane jest w odniesieniu do działań podejmowanych przez organy administracji publicznej.

Prywatne podmioty lecznicze funkcjonują często w przeświadczeniu, że nie należą do kręgu podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji publicznej z tego względu, że nie są organami administracji publicznej i w konsekwencji nie stosują przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

Tymczasem, jak wynika z utrwalonego już orzecznictwa, jeżeli prywatny podmiot udziela świadczeń zdrowotnych na podstawie umowy zawartej z NFZ w zakresie informacji, które dotyczą realizacji tej umowy, jest on zobowiązany do udostępniania tych informacji na takich samych zasadach jak organy administracji publicznej.

Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w jednym z wyroków, szpital będący spółką prawa handlowego, który świadczy usługi medyczne na podstawie umowy z NFZ, jest podmiotem zobowiązanym do udostępnienia informacji publicznej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 czerwca 2019 r., sygn. akt I OSK 2594/17).

Przepis ten stanowi, że zobowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, zwłaszcza podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym.

Czytaj więcej na temat obowiązków i odpowiedzialności menedżera placówki medycznej w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 64% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.