Bhp w placówce medycznej – poznaj podstawowe zasady

/appFiles/site_102/images/autor/rB5gNiJDkQG2oyY.jpeg

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 8 marca 2022
Bhp w placówce medycznej – poznaj podstawowe zasady

Placówka medyczna musi zapewnić personelowi właściwy poziom bhp. Zarządzający może w tym zakresie liczyć na pomoc lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, służbę bhp, pracownika zatrudnionego przy innej pracy wykonującego zadania tej służby, a także specjalistę zewnętrznego. Jak wykonywać obowiązki bhp?

Zarówno właściwe zorganizowanie struktur bhp w placówce medycznej, jak i wywiązywanie się przez te struktury z ich obowiązków wynikających z rozporządzenia w sprawie służby bhp może być kontrolowane przez inspektorów PIP.

Kontrole w zakresie służby bhp mogą być częścią większych postępowań kontrolnych – na przykład, gdy inspektor będzie kontrolował placówkę medyczną kompleksowo.

Nie można również wykluczyć sytuacji, w której kontrola będzie dotyczyła wyłącznie problematyki służby bhp – na przykład w sytuacji gdy pracownik placówki medycznej złoży do PIP skargę w sprawie nienależytego wywiązywania się przez służbę bhp z jej obowiązków.

Inspektor ma prawo skontrolować służbę bhp w każdym aspekcie, począwszy od jej właściwej struktury oraz liczebności, uwzględniającej zasady nie tylko wynikające z przepisów, ale również specyfiki działalności placówki medycznej.

Inspektor może skontrolować, czy osoby wykonujące zadania służby bhp legitymują się właściwymi wymaganiami kwalifikacyjnymi. Kontroli może podlegać kompleksowa realizacja lub wybrane zagadnienia z zakresu obowiązków, jakie ciążą na służbie bhp.

Gdy inspektor stwierdzi uchybienia, zastosuje środki prawne w postaci nakazów administracyjnych. W większości przypadków będą to nakazy o charakterze terminowym. Inspektor wskaże w nich czas, jaki placówka ma na ich realizację.

Obok zastosowania nakazów nie można wykluczyć zastosowania przepisów regulujących wykroczenia przeciwko prawom pracowników. Należy bowiem pamiętać, że kto będąc odpowiedzialnym za stan bhp albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bhp, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.

Czytaj więcej na temat obowiązków i odpowiedzialności menedżera placówki medycznej w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 77% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
bhp w służbie zdrowia