Podsumowanie tygodnia 28 lutego – 6 marca

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 4 marca 2022
Podsumowanie tygodnia 28 lutego – 6 marca

W minionym tygodniu, gdy rozpętała się wojna w Ukrainie, placówki medyczne stanęły przed zupełnie nowym wyzwaniem związanym z udzielaniem świadczeń medycznych uchodźcom. Tym razem w jednym miejscu zbieramy wszystkie informacje związane z tą tematyką zamieszczone dotychczas w portalu.

Artykuły:

Placówki medyczne, które mają kontrakt z NFZ, rozliczą świadczenia medyczne udzielone obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski od 24 lutego w związku z wojną w Ukrainie. Rząd przygotuje specjalne przepisy. W pomoc włącza się również prywatna ochrona zdrowia. Sprawdź, jakie są możliwości pomocy obywatelom Ukrainy.

Udzielanie świadczeń zdrowotnych w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej, wystawianie e-recept, bezpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, szczepienia przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 – na to wszystko mogą liczyć uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy. Sprawdź, jaką pomoc oferują lekarze POZ.

Z jednej strony przepisy wprowadziły uproszczony sposób uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza przez lekarzy-cudzoziemców spoza UE. Tymczasem z drugiej strony uchwała samorządu lekarskiego nakazywała medykowi spoza UE przedstawić dokumenty poświadczające znajomość języka polskiego. Poznaj ważny wyrok Sądu Najwyższego, który niedawno zapadł w tej sprawie.

Pacjent bez prawa do bezpłatnych świadczeń medycznych. Czy możesz żądać zwrotu kosztów za leczenie?

Przychodnia przyjęła pacjenta, który nie miał prawa do bezpłatnych świadczeń medycznych. Czy w takiej sytuacji może dochodzić od pacjenta zwrotu kosztów udzielonego świadczenia?

Naczelna Izba Lekarska uruchomiła infolinię, która ma pomóc i wesprzeć lekarzy i lekarzy dentystów z Ukrainy i ich rodziny pod numerem + 48 22 11 20 700. Infolinia jest całodobowa i prowadzona w języku polskim oraz ukraińskim. Ponadto NIL przypomina, że prośbę o pomoc dla lekarzy i lekarzy dentystów z Ukrainy i ich rodzin można kierować także drogą mailową na adres [email protected].

Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych apelują o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków dla walczącej Ukrainy na rzecz akcji organizowanych lub koordynowanych w ramach działań statutowych Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Od kilku dni obserwuje się w Internecie wiele informacji o zbiórkach leków prowadzonych na rzecz szpitali i ludności cywilnej Ukrainy, która stawia czoło rosyjskiej agresji.

Mimo że działania te są oznaką ogromnej solidarności naszego społeczeństwa z narodem ukraińskim, biorąc pod uwagę specyfikę przechowywania oraz transportu tego typu produktów, a także potrzebę skoordynowania dostaw z przedstawicielami władz Ukrainy, Ministerstwo Zdrowia, GIF i URPL apelują o powstrzymanie się od organizowania takich zbiórek leków.

Ministerstwo Zdrowia jest w bieżącym kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce, która na bieżąco przekazuje zapotrzebowanie na konkretny asortyment medyczny.

Wysyłka leków jest też koordynowana na poziomie całej Unii Europejskiej i odbywa się za pośrednictwem Polski. Za bieżące dostawy leków odpowiada, przy ścisłej współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Pamiętajmy, że niewłaściwie przechowywane i transportowane leki nie tylko nikomu nie pomogą, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

NFZ w związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK) w języku ukraińskim.

TPK działa w nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy podstawowej opieki zdrowotnej. Za jej pomocą można otrzymać profesjonalną pomoc medyczną przez telefon.

Wystarczy zadzwonić pod numer 800137200 lub wypełnić formularz online.

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej uruchomiło bezpłatną wyszukiwarkę jednostek medycznych, w których pracuje personel posługujący się językiem ukraińskim, rosyjskim lub angielskim.

Platforma pozwala na wyszukanie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz szpitali.

Ministerstwo Zdrowia uruchamia infolinię w celu uzyskania informacji o możliwości kontynuowania kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym w Polsce.W celu uzyskania informacji zadzwoń pod jeden z następujących numerów telefonów (możliwość rozmowy w języku polskim lub angielskim): +48 532 547 968, +48 883 840 964, +48 883 840 967, +48 539 147 692.

Wzór dokumentu w języku ukraińskim:

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą udzielać świadczeń potrzebującym obywatelom Ukrainy, którzy uciekając przed wojną przekroczyli granicę Rzeczpospolitej Polskiej. W czasie wywiadów pomoże medyczna karta wywiadu pacjenta w języku ukraińsko-polskim.

Materiał szkoleniowy w języku ukraińskim:

W związku z wojną na Ukrainie do naszego kraju przybywają coraz większe grupy uchodźców. Część z tych osób będzie chciała podjąć pracę w polskich placówkach medycznych, zwłaszcza wśród personelu sprzątającego. Sprawdź, jak przeszkolić personel niemedyczny w zakresie bhp i skorzystaj ze szkolenia w języku ukraińskim.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy