Korzyści z dodatkowego zatrudnienia w podmiocie leczniczym w soboty

Jako podmiot medyczny SPZOZ pracujący od poniedziałku do piątku planujemy oferować usługi okulistyczne także w soboty. W związku z tym mamy pytania dotyczące zatrudnienia pielęgniarki oraz lekarza. Jakie działania podjąć, by zatrudnić pielęgniarkę w soboty? Czy potrzebne są zmiany w regulaminie pracy oraz umowie o pracę pielęgniarki i jakie powinny być te zmiany? Jak ustalić wynagrodzenie pielęgniarki za pracę w soboty? Jakie zapisy należy uwzględnić w umowie cywilnoprawnej lekarza dotyczące pracy w soboty i rozliczeń finansowych?
- Czas pracy pracowników podmiotów leczniczych jest regulowany przez ustawę o działalności leczniczej, która określa obniżone normy czasu pracy, wynoszące 7 godzin i 35 minut na dobę oraz przeciętnie 37 godzin i 55 minut na tydzień w pięciodniowym tygodniu pracy.
- Pracownicy mają prawo do przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, co komplikuje możliwość wykonywania pracy w dodatkowe soboty; praca w soboty jest możliwa jedynie w ramach nadgodzin, które nie mogą być planowane z góry, lub przez odpowiednie zorganizowanie czasu pracy, aby dzień wolny przypadał w innym dniu tygodnia.
- Placówki medyczne mogą rozważyć zatrudnienie pracowników na podstawie dodatkowej umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, aby zaspokoić potrzeby wykonywania pracy w dodatkowe dni, przy zachowaniu wymogów prawnych dotyczących czasu pracy i odpoczynku.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.